دفتر مقام معظم رهبری
کد مطلب: 24161  |  
تاریخ انتشار : 21 شهر 1396 - 17:05
دانش گفت: تاکنون 260هکتار از مزارع شهرستان قاینات برای کشت کلزا مکان یابی شده است وپیش بینی می شود این میزان به 300هکتار برسد.

 دانش رئیس اداره بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی شهرستان قاین در گفتگوبا خبرنگار نسیم قائن با بیان این که در شهرستان قاینات برای دومین سال متوالی کشت کلزا انجام می شود گفت: سال گذشته در 100هکتار این دانه گیاهی کشت شد که امسال پیش بینی می شود سطح زیر کشت گیاه کلزا به 300هکتار برسد.

وی با اشاره به خواص این دانه گیاهی گفت:کلزا یک دانه روغنی است که روغن آن به دلیل پایین بودن درصد اشباع، از کیفیت بالایی برخوردار است.

مهندس دانش  افزود:کشت کلزا در راستای کاهش وابستگی به واردات روغن خوراکی، تقویت و حاصلخیزی خاک و پایداری در کشت غلات از اهمیت زیادی برخوردار است وتناوب کشت کلزا با گندم باعث می شود تا علفهای هرز ، آفات و بیماریهای گندم کاهش یافته و عملکرد گندم افزایش یابد. 

رئیس اداره بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی شهرستان قاین درادامه با بیان این که برای کشاورزانی که اقدام به کشت کلزا نمایند، مشوق هایی در نظر گرفته شده است گفت: از جمله این مشوق ها می توان به  شارژ کارت چاه به نسبت سطح سبز کلزا و تسهیلات قرض الحسنه به ازای هر 3 هکتار 5 میلیون تومان اشاره کرد.

وی افزود: همچنین به ازای هردستگاه بذرکار نیز مبلغ 5میلیون تومان کمک بلاعوض به کشاورزان پرداخت می شود .

دانش ادامه داد: برای خرید دستگاه نیز تسهیلات با سود 15درصد در اختیار کشاورزان نیز گذاشته می شود.

وی گفت:تا کنون سه دستگاه بذرکار کلزا برای  شهرستان قاینات خریداری شده است  و دو دستگاه دیگر به زودی به شهرستان حمل خواهد شد.

دانش تصریح کرد؛ این دستگاهها سه مخزنه بوده و امکان کشت کلزا،منداب،یونجه و سایر دانه های ریز و همچنین دانه های درشت تر مانند غلات، حبوبات، پنبه و ذرت را دارد و همزمان کود مورد نیاز نیز در زیر بذر قرار میدهد.

رئیس اداره بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی زمان کاشت کلزاررا در شهرستان قاینات بر اساس آمار هواشناسی تادوم مهرماه تعیین کردوگفت: تا این تاریخ باید کشاورزان کشت را انجام داده و اقدام به آبیاری نمایند.

وی افزود:از آنجا که کلزا یک محصول مدیریت طلب هست و در مرحله جوانه زنی حساس تر از گندم می باشد، توصیه میشود کشاورزان عزیز در تهیه بستر بذر و عمق بذر و تنظیم دستگاههای کارنده با کارشناسان جهاد کشاورزی مشورت نمایند.

دانش با اشاره به این که برای هرهکتار 6کیلوگرم بذر مصرفی تعیین شده است گفت: بذر کلزا به صورت یارنه ای تحویل کشاورزان میشود وسهم کشاورز کیلویی8000 تا 27000 تومان بسته به نوع بذرمیباشد.

 

وی گفت:در جلسه ی مکان یابی کشت کلزا که اواخر مردادماه سال جاری در جهاد کشاورزی قاینات برگزار شد 200 هکتار برای کاشت این گیاه مکان یابی شده بود که این میزان تا کنون به 260 هکتار رسیده است و پیش بینی میشود تا آخر شهریور ماه 300 هکتار برسد که از این میزان 170هکتار توسط شرکت سهامی زراعی خضری وشرکت سهامی زراعی اسلام آباد ومابقی توسط بخش خصوصی در دیگر نقاط شهرستان کشت خواهد شد.

دانش درادامه زمان برداشت این محصول را اواخر خردادماه اعلام کردوگفت: ازدانه گیاه برای تولید روغن وکنجاله وکاه حاصل از این گیاه نیز برای دام استفاده می شود.

 

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.