دفتر مقام معظم رهبری
کد مطلب: 23250  |  
تاریخ انتشار : 25 تير 1396 - 18:03
معاون اداره‌کل بهزیستی خراسان جنوبی:
مرکز مشاوره ژنتیک در قاین راه‌اندازی می شود
معاون اداره‌کل بهزیستی خراسان جنوبی گفت:امسال قرار است مرکز مشاوره ژنتیک در قاین راه‌اندازی شود.

به گزارش نسیم قائن ، شهرام شیخانی صبح امروز در نشست خبری اظهار داشت: سال گذشته 345 هزار نفر از خدمات پیشگیری در استان خراسان جنوبی بهره‌مند شدند که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل 58 درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه خدمات در بخش آسیب‌های اجتماعی بوده است افزود: 120 هزار نفر در غربالگری شنوایی و بینایی، مشاوره ژنتیک، طرح آگاه‌سازی و پیشگیری از معلولیت‌ها بهره‌مند شدند.

معاون امور توسعه پیشگیری اداره‌کل بهزیستی خراسان جنوبی گفت: آموزش پیش از ازدواج، بازتوان درمانی و مشاوره‌های ژنتیکی از دیگر برنامه‌های سازمان در این حوزه است و در بخش پیشگیری از اعتیاد کل خدمات در 24 مرکز صورت گرفته که در برخی موارد پوششی بالای 97 درصدی داشته‌ایم.

شیخانی بیان کرد: پیگیری راه‌اندازی آزمایشگاه ژنتیک را از سال گذشته انجام دادیم که امیدواریم امسال به بهره‌برداری برسد و با راه‌اندازی این آزمایشگاه  70 تا 80 درصد مردم که به خارج از استان می‌رفتند کاهش پیدا می‌کند.

وی اظهار داشت: سال گذشته در شهرستان‌های بیرجند، طبس، قاین، نهبندان و درمیان 50 درصد از زوجین مورد مشاوره طرح ژنتیک قرار گرفتند که امسال این رقم به 70 درصد می‌رسد. امسال قرار است مرکز مشاوره ژنتیک در قاین نیز راه‌اندازی شود.

معاون امور توسعه پیشگیری اداره‌کل بهزیستی خراسان‌جنوبی تصریح کرد: برای گروه‌های سالمندی طرح‌های پیشگیری را در قالب گروه سنی 45 تا 60 و 65 تا 80 سال در نظر داریم و در حوزه آسیب‌های اجتماعی 130 تیم پیشگیری از اعتیاد در مهدکودک‌ها و محلات مختلف در استان فعالیت دارند.

وی افزود: 28 مرکز بازتوانی درمان اعتیاد، 47 مرکز مشاوره روان‌شناختی، 10 پایگاه سلامت اجتماعی در استان فعالیت می‌کنند که رشد پوشش جامعه هدف نیز 5 درصد افزایش داشته است.

معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی خراسان‌جنوبی از پیگیری و تکمیل زیرساختی تنها مرکز TC در استان خبر داد و اظهار داشت: معتادان برای درمان و الگوهای رفتاری برای مدت 3 الی 6 ماه باید در مراکز درمان بستری باشند که به دنبال ارتقا کمی و کیفی مرکز TCهستیم.

تسنیم/

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.