دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 21151  |  
تاریخ انتشار : 26 فرو 1396 - 00:44
یادداشت/سلمان اسحاقی
بابصیرت علی (ع) به سوی انتخاب
ملاكهايي كه برای انتخابات در نظرداریم ،اگر از مرجع بي بديلي چون علي بن ابيطالب(ع) نشأت گيرد، قطعاً قدمهاي فرد را در انتخابي اصلح محكمتر خواهد نمود.

به گزارش نسیم قائن ، سلمان اسحاقی تحلیل گر مسایل سیاسی  نوشت:تقارن آغاز ثبت نام نامزدهاي دوازدهمين دوره رياست جمهوري با ولادت اميرالمومنين علي (ع) موجب گرديد تا باتبرك جستن از سخنان و رهنمودهاي آن امام همام بحث ها و يادداشت هاي انتخاباتي ریاست جمهوری ،میان دوره ای مجلس وشوراها را آغاز كنيم.

خداوند متعال انسان را آزاد آفريد و به او اختيار داد تا با تكيه بر عقل و ادراك خويش سرنوشت فردي و اجتماعي خود را انتخاب نمايد و در همين راستا درقرآن كريم مي فرمايد:"" ان الله لايغير مابقوم حتي يغيروامابانفسهم"" بدرستي كه خداوند حال قومي را تغيير نمي دهد تا اينكه آنها خود حالشان رادگرگون نمايند.

با انتخاب فردي، سعادت فردي و اجتماعي يك جامعه متاثر خواهدشد و به همين دليل بايد به معيارها و شاخصه هاي انتخاب افراد اهميت ويژه اي قائل شد.

ملاكهايي كه اگر از مرجع بي بديلي چون علي بن ابيطالب(ع) نشأت گيرد، قطعاً قدمهاي فرد را در انتخابي اصلح محكمتر خواهد نمود.

سخن از حاكمي به ميان آمد كه درمقابل دشمنان اسلام ومفسدان در حكومتش با شمشيري بران و آتشي سوزان حاضرمیشد  و در مقابل مردم، دلسوزان و خادمان صديق به مردم، مظلومان و مستضعفين همچون پدري دلسوز و مهربان بود.

اميري بي بديل كه مردم رابه عنوان عاليترين مقام نظارتي برصاحبان قدرت مي شناسد و به همين جهت در معارفه مالك اشتر به عنوان فرماندار مصر او را اين گونه به مردم معرفي مي نمايد؛؛بي ترديد به جانب شما بنده اي از بندگان خدا را اعزام كردم كه در روزهاي ترسناك نمي خوابد و در اوقات بيم و هراس از دشمنان رو بر نمي تابد بر بدكاران از آتشي سوزان سخت تر است و شمشيري از شمشيرهاي خداست كه نه تيزيش كُند مي شود و نه ضربتش بي اثرمي ماند؛؛ اما نكته ی قابل تامل در ادامه نامه است كه نشان مي دهد اميرالمؤمنين  به خيرخواهي نسبت به رهبر و امام جامعه تاكيد دارندو سخن کارگزارخویش را همان سخن خویش می دانند، ايشان درادامه به مردم مصر مي نويسند كه؛؛ اگرشما را فرمان كوچ كردن داد، كوچ كنيد و اگر گفت بايستيد، بايستيد، كه او در پيشروي، عقب نشيني و حمله بدون فرمان من اقدام نمي كند، مردم مصر! من شما را برخود برگزيدم كه او را براي شما فرستادم، زيرا او را خيرخواه شما ديدم، و سرسختي او را دربرابر دشمنانتان پسنديدم (نهج البلاغه، نامه ٣٨) بي شك اهميت دو موضوع در اينجا نمايان است، انتخاب رئیس حکومتی که بر مردم درولايت پذيري یقین شده است  تا حدی که دستور اورا دستور امام خویش پندارندو امتحان خویش را  از سوي منتخب أميرالمؤمنين پس داده باشد.

اما در اخلاق اجتماعي رفتار با مردم معيارهاي امام اولمان چه بوده است كه دراين قسمت به معيارهاي ايشان درخصوص انتخاب محمدبن ابي بكر به فرمانداري درسال ٣٧هجري قمري اشاره می نماييم؛؛اي محمد، بامردم فروتن باش، نرم خو و مهربان باش، گشاده رو و خندان باش، در نگاه هايت، و در نيم نگاه؛ و خيره شدن به مردم، به تساوي رفتار كن، تا بزرگان در ستمكاري تو طمع نكنند و ناتوانان از عدالت تو مأيوس نگردند(نامه٢٧)

اما نميشود از معيارعدم اشرافي گري و مبارزه با اميال نفساني گذشت، معياري كه در مسئولين حکومت اسلامی بايد مشاهده شود، عثمان بن حنيف از طرف حضرت علي(ع) بر بصره حاكم بود، او در مهماني يكي از توانگران و اشراف شركت نمود و با خورش هاي رنگارنگ از وي پذيرايي كردند، درحالي كه نيازمندان در آن ميهماني راه نداشتند، چون حضرت از آن ميهماني آگاه گرديد در نامه اي به فرماندار خود نوشتند؛؛انديشه كن در كجايي؟ سركدام سفره مي خوري؟ آگاه باش امام شما از دنياي خود به دو جامه فرسوده، و دو قرص نان رضايت داده است، بدانيد كه شما توانايي چنين كاري رانداريد اما با پرهيزكاري و تلاش فراوان و پاكدامني و راستي، مرا ياري دهيد، آيا به همين رضايت دهم كه أمير مؤمنان خوانند و در تلخي هاي روزگاربامردم شريك نباشم؟و در سختي هاي زندگي الگوي آنان نگردم؟(نامه٤٥)

امام اميرمان به انتخاب كارگزاراني كه توجه به خدا، فروخوردن خشم، عبرت گيري از حوادث تاريخ، مدارا در حكومت، پرهيز از دوستي با بي خردان و خلافكاران، رعايت انصاف در روابط با مردم، شكيبايي دربرآورده ساختن نيازهاي آنان، عدم بي اعتنايي و دروغ گفتن به مردم، مشورت با مشاوران صالح و صادق درامور، سستي نورزیدن درانجام وظايف، تلاش براي رسيدن به حق را توصيه مي نمود.

 چشمه فضائل علي بن ابيطالب(ع) جوشان و با بركت ، اما مجال ما كم است و مي توانيم در يك جمع بندي ازسخنان ايشان چهره هاي مثبت را اينگونه توصيف نماييم؛؛افراد مومن، مطيع خدا، باتقوا، شجاع، كاردان، باتجربه، صبور، مهربان، خردمند، خيرخواه، دلسوز، پركار و فعال، محتاط، حليم، نرم خو، عذرپذير، قاطع وباصلابت، آگاه، سياستمدار، مدير و خوش فكر .

اما ايشان از چهره هايي چون نادان و جاهل، بخيل و حريص، خدمتگزار طاغوت، زورگو، خودپسند و خودبين، متملق و چابلوس، منافق و فاسق، سست عنصر و ضعيف النفس،كم كار، ستمگر، بي تجربه، كينه توز و عيب جو دوری ميجستند و در انتخاب كارگزاران توصيه مي نمودند كه ازاين چهره ها برحذرباشيد.

قطعا معيارها و شاخصه هايي كه چند سال است از بيان ولسان حضرت آيت الله خامنه اي ، فرزندخلف أميرالمؤمنين علي (ع) مي شنو یم، با توجه و تكيه بر كلام قدسي و الهی آن امام بزرگمان بوده است، معيارهايي كه رهبرعزيزمان در راستاي سعادت دنيا و آخرت به مردم عزيزمان مي گويند و در جايي آنها را به مسئولين متذكر مي شوند تا چراغ راهي براي سعادت دنيا و آخرت آنان باشد.

درپايان هدف نشان دادن یکی از راههایيست که می توان به آن درجهت تشخيص يك انتخاب مناسب تکیه نمود. اين راه نه تنها به مردم عزيزمان توصيه مي شود بلكه به مسئولين و مديران جامعه نيز تقديم مي گردد تا آنها نيز با انتخابي اصلح در مناصب زيرمجموعه خويش قدمهاي محكم و استواري را در جهت سعادت دنيوي و اخروي خويش بردارند.

حال این شما واین هم مختصر حجتهایی که ازامیرالمومنین علی(ع)سینه به سینه منتقل یافته تابا تکیه برآن حقی ازمظلومی  گرفته نشودوراه ،همان راه دفاع از محرومان ومستضعفان در چهارچوب عزت وسربلندی باقی بماند.

انتهای پیام/

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.