دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 20812  |  
تاریخ انتشار : 7 فرو 1396 - 17:20
خراسان جنوبی با وجود داشتن کویر دارای جاذبه‌های طبیعی زیبایی نیز است که در نوع خود بی‌نظیر است و دره هندوستان در اسفدن ازتوابع قاین و سرزمین لاله‌های سرخ اردکول شهرستان زیرکوه برای پذیرایی از مسافران نوروزی لحظه شماری می‌کند.

به گزارش نسیم قائن ، استان خراسان جنوبی با وجود اینکه سومین استان کویری در کشور است اما جاذبه‌هایی طبیعی دارد که در نوع خود بی‌نظیر است که با وجود کویری بودن می‌تواند در صورت سرمایه‌گذاری درست و منطقی به منطقه‌ای برای حضور گردشگران و مسافران تبدیل شود.

یکی از جاذبه‌های طبیعی در طبیعت استان خراسان جنوبی منطقه‌ای به نام دره هندوستان در اسفدن است. این منطقه تفریحی جزو مناطق بکر و زیبای اسفدن قائنات است که تفرجگاه مناسبی برای مسافران و گردشگران است.

هر چه به ارتفاعات منطقه نزدیک‌تر می‌شویم زیبایی‌ها دوچندان می‌شود اما افسوس که جاده دسترسی به منطقه مطلوب  نیست، وارد دره هندوستان که می‌شویم در اطراف آن درختان پسته، کاج و زرشک به چشم می‌خورد. آب سرد و گوارای دره هندوستان از دل رشته کوه‌ها سرچشمه می‌گیرد که برزیبایی این منطقه می‌افزاید.

پوشش گیاهی این منطقه در قسمت کوهستانی درخت‌های انجیر وحشی، بنه، پسته کوهی، بادامشک و گز است و بوته‌های آویشن و زیره به طور فروان در اینجا دیده می‌شود.

در مورد وجه تسمیه و علت نام‌گذاری این منطقه به نام دره هندوستان مطالعات زیادی شده اما اطلاعات زیادی از آن در دست نیست.

پوشش گیاهی این دشت شامل انواع گیاهان دارویی جلوه زیبایی به منطقه داده است به گونه ای که روزانه جمع زیادی از مردم منطقه برای استفاده از طبیعت بکر منطقه در ایام سال به این منطقه سفر می‌کنند.

گیاهانی مانند سوسن، شقایق و سینه کفتر در دامنه‌های این منطقه به چشم می‌خورد که با صدای دل انگیز پرندگانی مانند کبک دل انگیزتر می‌شود.

این منطقه با وجود واقع شدن در کنار دق اسفدن طبیعتی سرسبز دارد و محل مناسبی با امکاناتی از قبیل سرویس بهداشتی، چشمه‌های آب و پارکینگ خودرو برای اتراق و تفریح دارد که راه دسترسی به آن از جاده قاین- اسفدن- حاجی‌آباد است که در 8 کیلومتری شهر اسفدن جاده‌ای خاکی به طول 3-2 کیلومتر در جهت غرب و جنوب غربی است.

روستای اردکول از توابع بخش مرکزی شهرستان زیرکوه در 15 کیلومتری شهر حاجی آباد مرکز شهرستان زیرکوه و 100 کیلومتری قاین قرار دارد که به دلیل کوه‌های سر به فلک کشیده، آب فراوان و خاک حاصلخیز روستایی خوش آب و هوا و سرسبزی است.

مردم این روستا به خونگرمی و میهمان نوازی معروفند. این روستا سال 76 براثر زلزله 100 درصد تخریب شد و از جمعیت 800 نفری آن 209 نفر در زلزله جان باختند و بعد از آن هم حدود نیمی از جمعیت اردکول  در حاجی‌آباد ساکن شدند و مابقی در روستا ماندند تا دوباره روستای خود را بازسازی کنند.

این منطقه به لحاظ تاریخی شناخته شده است به گونه‌ای که 5 کیلومتری جنوب غربی روستا، بقایای قلعه‌ای به نام چلونک (چهل دختر) وجود دارد که با شماره 15281 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و کارشناسان باستان شناسی و تاریخی این اثر تاریخی را مانند قلعه‌های کوهستانی با شرایط و ویژگی‌های مشابه از بناهای دوران پیش از اسلام می‌دانند که در دوره اسماعیلیان از آن استفاده  می‌شده است.

رویش لاله‌های سرخ از دل طبیعت، زیبایی را به اردکول بخشیده به گونه‌ای که روزهای بهار منظره‌ای زیبا برای علاقه‌مندان به طبیعت خلق کرده است و مرکز شهرستان زیرکوه به علت رویش گل‌های بی‌نظیر لاله به سرزمین لاله‌های سرخ مشهور است.

بیشتر اهالی این منطقه کشاورز و دامدار هستند که تولیدات اصلی آنها زعفران و زرشک بوده و به جز میوه‌های گرمسیری و مرکبات مابقی میوه‌ها در اردکول کشت می‌شود.

تسنیم/

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.