دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 20722  |  
تاریخ انتشار : 27 اسف 1395 - 11:19
قاینات شهری است که با داشتن آثار تاریخی وپیشینه سی هزار ساله ، که بسیاری از بزرگان در کتاب ها وسفرنامه های خود ازاین شهر به بزرگی یاد کرده اند.

به گزارش نسیم قائن ، قاين، سرزمين طلاي سرخ در شرق ايران و شمال خراسان جنوبي قرار دارد. این شهرستان  دارای بیش از 80 اثر ارزشمند تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور و هم‌چنین بیش از 220 اثر شناسایی شده می‌باشد و ناصر خسرو، مارکوپولو، سرپرسی سایکس، اصطخری، ابن حوقل، یاقوت حموی و بسیاری دیگر از بزرگان در کتاب ها و سفرنامه های خود از این شهر به بزرگی یاد کرده اند.

غارخونیک یکی از آثار تاریخی شهر قاین است که در شمال شرق روستای خونیک بر ارتفاعات مشرف به روستا در 20 کیلومتری جنوب قاین قرار دارد.

به استناد شواهد و یافته های باستان شناسی، سابقه استقرار و سکونت بشر در غار خونیک به 30 تا 35هزار سال پیش از میلاد می‌رسد.

به استناد گزارش پروفسور استانلی کوون آمریکایی و اسناد موزه ایران باستان،غار خونیک قاینات نخستین زیستگاه بشر در شرق ایران است و انسان‌های نئاندرتال در دوران پارینه سنگی میانه‌ است دراین غار زندگی می‌کرده‌اند.

وجود رشته کوههایی که دارای ساختار آهکی است در منطقه، باعث بوجود آمدن تعداد فراوانی غار در مناطق مختلف شهرستان قائن شده است البته بیشتر در مناطق مرکزی شهرستان پراکنده‌اند.

علاوه بر شگفتیهای طبیعی که این غارها دارند وجود نشانه‌هایی از آثار تاریخی بخصوص وجود آثار معماری در بسیاری از غارها، آنها را به یکی از جاذبه‌های مهم تاریخی و گردشگری منطقه تبدیل کرده و از این نظر دارای استعدادهای بالقوه فراوانی است و در بسياري از غارهاي شهرستان هم‌چون غار فارس، تجرگ، پهلوان و بزمرده، بقاياي زندگي غارنشيني نیزمشهود است.

 

 

از آثار و جاذبه هاي گردشگري شاخص شهرستان مي توان موارد زير را نام برد:

طبيعت روستاهاي زول، تگابند، کره، بيناباج، کارشک، روم، ورزگ، دشت بياض، باغ دهنه خضري، منطقه حفاظت شده شاسکوه (روستاي شيخ علي)، دشت شقایق و لاله اسفدن، دره هندوستان، سد فرخي، آب ترش روستاي تجرگ، آب گرم روستاي گرماب، چشمه طوطي، پل و حمام کارشک، غار وراز، دره پير مردان شاه، رباط چاهک و...

شهرستان قاینات دارای بناهاي تاريخي شاخصی است که میتوان به مساجد جامع قاين، گريمنج، خضري، آرين شهر، مسجد محله پايين، مزار شاهزاده حسين، قلعه حسين قايني(قلعه کوه)، بقعه و بناي بزرگمهر(بوذرجمهر) قاینی، غار فارس (پل سنگي)، قلعه هاجرآباد، قلعه آفريز، آرامگاه ابوالمفاخر ،موزه آب انبار قاین و...اشاره کرد.

منازل تاريخي مانند: ‌حقيقي، موسوي، قارني، سلطاني(موزه مردم شناسي و موزه مشاهير).از جمله مکان های تاریخی در شهر قاین است.

 

امام زاده زيدالنار آفريز، امامزاده عبداله کارشک، مزار کميران، امامزاده زيد ابن موسي قاين از امام زادگانی است که هرساله پذیرای جمع زیادی از مسافرین وزائرین علی بن موسی الرضا(ع)است.

 

صنایع دستی قاینات همانند پیشینه تاریخی این منطقه دارای قدمت و اصالت بوده و از تنوع و ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است و در کتب معتبر تاریخی به صناعات زیرک و استاد این منطقه و بافته های داری و نساجی سنتی (کرباس و پلاس) اشاره شده است.

پارچه و فرش نیز از صادرات قاینات به دیگر نقاط بوده و ابریشم قاین و پارچه‌هایی که از آن اعیان و اشراف قبا می‌ساختند نیز در زمره این اقلام صادراتی قرار گرفتند.

در خصوص قالی و قالیچه قاینات در منابع تاریخی اشاره شده است که اگر به لطافت و ظرافت قالی و قالیچه کرمان و کاشان نباشد یقینا در استحکام، دوام و ثبات رنگ بر قالی های سایر نقاط مزیت دارد.

قالیچه‌های سده (آرین شهر) از نظر ظرافت با فرش های درخش رقابت می‌کند. مک گرگر جهانگرد انگلیسی در دوره قاجار، در کتاب(شرح سفری به ایالت خراسان) می‌نویسد در قاینات از گلدوزی روی ابریشم که به وسیله زنان انجام می شود، باید یاد کرد.

به طور کلی از صنایع دستی بومی شهرستان قاینات می‌توان به تولید انواع قالی و قالیچه، جاجیم بافی، پلاس بافی، سفره آردی، گلیم بافی، ریسندگی، دباغی سنتی، سفالگری، رو دوزی‌های سنتی، سبد بافی(پخل بافی) و چلنگری(آهنگری سنتی) وحوله بافی اشاره کرد.

مناطق مهم این تولیدات شهرهای قاین، آرین شهر، نیمبلوک، خضری و روستاهای مهنج، روم، تجن، بیهود، اسفدن، آفریز، نیگ، زول، سراب، اخنجول، کرغند، شیر خنج، اندریک، اویج، باراز، کرچ و خشک است.

از محصولات کشاورزی قاین می توان به زعفران، گندم، جو و پسته اشاره کرد اما آنچه این شهرستان را به سرزمین طلای سرخ و یاقوت سرخ معروف کرده وجود "زعفران "و " زرشک " با دارا بودن بهترین کیفیت در کشور و دنیا می باشد .

در سفرهای نوروزی خودتان اگر به شهر قاین هم سفری داشتید بازدیداز آثار تاریخی شهر قاین را ازدست ندهید.

انتهای پیام/

 

 

نظرات کاربران

درود و سپاس از گردآورنده مطلب وقتی تاریخ قاینات رو مطالعه می کنیم و اطلاعات آن رو مرور میکنیم. بسیار باعث خرسندی و افتخار است. یا علی مدد

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.