دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 19227  |  
تاریخ انتشار : 14 دى 1395 - 14:40
مدیرعامل شرکت آبداران قاین :آنچه که ما اززبان مدیر کل آب وفاضلاب روستایی شنیده ایم این است که استانداری به ما پول نمی دهد که بدهی های شمارا پرداخت کنیم .

به گزارش نسیم قائن ، آبداران در خط مقدم خدمت‌رسانی به روستائیان در بحث مصرف آب شرب روستایی هستند اما متاسفانه این قشر زحمت‌کش علی‌رغم وظیفه سنگین و حساسی که برعهده دارند آنچنان که باید به حقوق خود نرسیده‌اند و مشکلات معیشتی دارند.

اما این قشر زحمتکش و بی‌ادعا مدت‌ها است که به رغم فقر و نداری صبر پیشه کردند و دم نمی‌زنند ولی اکنون نیازهای آنهاوهمچنین درخواستهای کودکان وخانواده هایشان، آبداران را به ستوه آورده و قصه غمناک زندگی خود را روایت می‌کنند.

 

مشکلاتی که امروره آبداران قاین با آن مواجه هستند حقوق های عقب افتاده 8تا10ماهه آنهاست.

آبدارانی که برخی از آنها سابقه 25سال کار دراین شغل رادارند وبنا به گفته خودشان دیگر جایی به ما کار نمی دهندکه خواسته باشیم این کاررا رها کنیم وبه دنبال کار دیگری باشیم.

هرسال به امید بهتر شدن سال بعد این کاررا با جان ودل وبه خاطر مردم انجام میدهیم وامسال هم بعد از گذشت 10ماه از سال هنوز حقوق درست وحسابی نگرفته ایم .

درحالی که بهمن ماه از راه میرسد وعیدی سال95اعلام میشود اما ما آبداران شهرستان قاین 8ماه حقوق معوقه و2ماه عیدی سال 94راهنوزدریافت نکرده ایم.

یکی از آبداران روستاهای قاین می گوید:هرروز کارمان شده است که برای  پیگیری حقوق های خود هزینه بدهیم وبه شرکت آبداران قاین بیاییم تا شاید روزنه امیدی برایمان پیداشود وبا جواب نه مدیرعامل مواجه می شویم.

وی میگوید ما در24ساعت آماده باش هستیم وحقوقمان حتی به 700تومن هم نمیرسد ولی با همین حقوق کم هم راضی هستیم به شرط این که به موقع به ما پرداخت کنندتا خجالت زده زن وفرزندانمان نباشیم.

اوکه 1600اشتراک تحت کنترلش است، میگوید 10ماه است حقوق وعیدی سال گذشته را به ما نداده اند وبرخی مواقع هم که حقوق می دهند نصفه نیمه به ما می دهندآیا این انصاف است که با ما این گونه برخورد می کنند ؟؟

یکی  دیگر از آبداران روستایی می گوید 14روستا و1300اشتراک روستایی دارم وهرروزکارم شده است سرکشی به روستاهای تحت پوشش وباهزینه شخصی خود به روستاها میرویم.

این آبدار ادامه میدهد پول کارگرها مانده است ومن هم که دستم پیش دیگران برای تامین مخارج خودم دراز شده است ودراین خشکسالی های عمیقی که در روستاهاست کار کشاورزی هم رونقی ندارد که بتوانم از درآمد خودم پول کارگرهایی که کار می کنندرا بدهیم ومسئولین باید یک فکر اساسی بردارند.

آبدار یکی دیگر از روستاهای قاین گفت: تا به حال چند باراعتراض کرده ایم ویکبار هم جلوی فرمانداری مسئولین مربوطه جلوی اعتراض مارا گرفتند وگفتند رسانه ای نشود ودرداخل نمازخانه فرمانداری جلسه گذاشتند وگفتند حل می شود ومشکل خاصی حل نشد یک ماه حقوق دادند وبازهم همان آش وهمان کاسه .

در ایام محرم هم که فرماندار ومسئولینشان در جلسه زیارت عاشورا در محل اداره آب وفاضلاب روستایی حضورداشتند ما آبداران جلوی فرماندار را گرفتیم وقول دادند که یکماهه مشکل حل شود اما این مشکل حل نشد وحال سوال ما از مسئولین این است که ماهم باید برای دریافت مطالبات خود مثل دیگران اقدام به خودکشی کنیم که مشکلمان را حل کنید؟

ابوالفضل حبیب الهی مدیرعامل شرکت تعاونی روستایی آبداران قهستان نیز در گفتگو با خبرنگار نسیم قائن اظهارداشت: متاسفانه علی رغم چندین بار نامه نگاری ومراجعات حضوری به اداره کل آب وفاضلاب روستایی استان هنوز نتوانسته ایم مطالبات خودرا از اداره کل دریافت کنیم وبدهی های ما علاوه بر حقوق آبداران در سطح شهر به جایی رسیده است که مغازه داران پیغام فرستاده جلوی ماشین مدیرعامل شرکت را خواهم گرفت وبسیاری از تهدید های دیگر به طوری که من جرات ندارم برای کارشخصی خود ازجلوی این مغازه ها عبور کنم.

 

وی می گوید حکایت ما حکایت مریضی شده است که باوجود تشنگی نمی توانند به او آب بدهند وفقط لبانش را خیس می کنند وبس وهر4یا5ماهی ،یک ماه حقوق آبداران که آن هم کامل نیست ریخته می شود.

حبیب الهی گفت:از سال 93صورت وضعیت های ما به استان ارسال شده است قریب900میلیون  تومان ازآنسال تاکنون از اداره آب وفاضلاب روستایی استان طلب کار هستیم وهمان طور که گفتم هرچند مدت یکبار مبلغی برای ما واریز میکنند که در آخرین مرحله 26میلیون تومان واریز شده است درصورتی که حقوق آبداران ما در یک ماه بیشتر از 30میلیون تومان است وما دراین مدت خرید لوله وتجهیزات هم داشته ایم وپول کارگری هم باید پرداخت کنیم.

مدیرعامل شرکت آبداران قاین گفت: در شهرستان قاینات 34آبدار و8پرسنل شرکت داخلی هستند که مستقیم با شرکت در تعامل هستند وغیرمستقیم نیز نزدیک60نفراز رانندگان بیل وکارگران با ما درارتباط هستند که همه آنهانیز حقوق معوقه دارند.

وی بیان داشت: آنچه که ما اززبان مدیر کل آب وفاضلاب روستایی شنیده ایم این است که استانداری به ما پول نمی دهد که بدهی های شمارا پرداخت کنیم .

حبیب الهی افزود: این بودجه در سرفصل نگهداری به صورت استانی آزاد می شودوماهم پایان هرماه صورت وضعیت کارهای انجام شده رابه اداره کل ارسال می کنیم .

مدیرعامل شرکت آبداران قاین با بیان این که پیگیری های زیادی هم داشته ایم اما مسئولین امر به جای حل مشکل می گویند شهرهای دیگر مشکل آنچنانی ندارند ومشکل اصلی ما درقاین است وبه دلیل این مراجعات متعدد ما حتی گفته اند شما به آبداران می گویید که این اعتراضات راداشته باشند درصورتی که پیگیری های خود آبداران مارا هم وادار به پیگیری بیشتر می کند.

وی اظهارداشت: من آبداری داشته ام که حتی گوسفندان خود وطلای دست بچه اش را برای پرداخت بدهی هایش به کارگران فروخته است ومن شرمنده این آبداران شده ام حال باید بگویند مدیر عامل آبداران را واداربه این گونه اعتراضات می کنداما کارخودرا برای رفاه حال مردم تعطیل نکرده است چون وجدان آنها اجازه نمی دهد .

 

آبداران شهرستان قاین در نامه اعتراضی که به مدیرعامل شرکت نوشته بودند وبه اداره کار وفرمانداری ومسئولین استانی  هم رونوشت داده بودند قید کرده اند که مسئولین تا به حال چندین بار جلوی تحصن مارا گرفته ایدوحتی تهدیدبه اخراج هم گشته ایم اما این بار اگر تا یکماه دیگر معوقات ما پرداخت نشود ازادامه  هرنوع همکاری چه با این شرکت وچه با شرکت های دیگر ممانعت خواهیم کرد.

 

زنگنه رئیس اداره کار،تعاون ورفاه اجتماعی قاین نیز در گفتگو با خبرنگارنسیم قائن در خصوص راه حل مشکل این آبداران چه برنامه ای دارید گفت: این شرکت جزء واحد های بحرانی وخط قرمز جامعه کارگری ماست وبه اداره کل هم اعلام شده است وبه کمیسیون کارگری وفرمانداری هم این موضوع اعلام  شده وچندین مکاتبه از سوی اداره کل کار،تعاون ورفاه اجتماعی به اداره کل آب وفاضلاب روستایی نیز داشته ایم ولی اقدام خاصی صورت نگرفته است

وی افزود: از لحاظ قانونی کارگران می توانند از شرکت خود شکایت کنند ورای صادره پس از 15روز نهایی واجرایی خواهد شد اما این شرکت هم مطالبات زیادی از استان دارد که پرداخت نشده است ودلیل اصلی عدم پرداخت بدهی ها به آبداران هم همین موضوع است اما آنچه در حیطه کاری مابوده است را پیگیری کرده ایم.

در گزارشی که 13آذرماه در سایت فارس نیز با عنوان (اعتراض آبداران نهبندانی ازتاخیر در پرداخت حقوق معوقه وفرار مسئولان از پاسخگویی) درج شده بود نشان می دهد که آبداران این شهرستان نیز از عدم پرداخت حقوق معوقه خود گلایه مند هستند واین تنها مشکل آبداران شهرستان قاینات نیست وشاید دیگر آبداران شهرهای استان هم با این مشکلات دست وپنجه نرم می کنند ونیاز است که مسئولین استانی یک فکر اساسی برای این موضوع بردارند.

انتهای پیام/

 

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.