دفتر مقام معظم رهبری
کد مطلب: 18363  |  
تاریخ انتشار : 2 آذر 1395 - 07:49
اتصال خراسان جنوبی به شبکه ریلی کشور با ایجاد راه آهن چابهار - زاهدان – مشهد برقرار می شود و این موضوعی است که مدت ها پیش و پس از تقسیم استان مطرح شد و بالاخره در سفردوم هیئت دولت نهم به این استان مصوب شد.

به گزارش نسیم قائن ، اتصال خراسان جنوبی به شبکه ریلی  کشور با ایجاد راه آهن چابهار - زاهدان – مشهد برقرار می شود و این  موضوعی است که مدت ها پیش  و پس از تقسیم استان  مطرح شد و بالاخره در سفردوم هیئت دولت نهم به این استان مصوب شد.
امّا  اگر میزان تحقق آرزوی دیرینه  اتصال خراسان جنوبی به راه آهن سراسری را شامل تصویب ، تعیین مسیر و اعتبار و اجرا بدانیم در حال حاضر ذره ای  ناچیز از این آرزو عملی شده است.
اما این که موضوع بهره مندی خراسان جنوبی از راه آهن به چه زمانی برمی گردد و چه پیگیری هایی از سوی مسئولان و نمایندگان استان در ادوار مختلف انجام شده است را به صورت مسلسل وار پی می گیریم.

اولین گام
گرچه اتصال این منطقه  به راه آهن آرزوی دیرینه مردم است اما به دلیل شرایط خاص منطقه و کشور قبل از دهه 80 به طور جدی مطرح نشده بود، برای اوّلین بار 9آذر سال 80  مجمع نمایندگان استان خراسان ( قبل از تقسیم ) و سیستان وبلوچستان احداث این راه آهن را از رئیس جمهور وقت تقاضا کردند که این درخواست  برای بررسی به وزارت راه و ترابری و سازمان مدیریّت و برنامه ریزی کشور ارجاع شد.
مهرماه سال 85 مدیرکل وقت راه و ترابری خراسان‌جنوبی گفت: مطالعات مقدماتی ساخت پروژه راه‌آهن در خراسان جنوبی و اتصال آن به راه‌آهن سراسری از سوی کارشناسان وزارت راه و ترابری کشور پایان یافت. به گفته وی  براساس مطالعات و بررسی‌های کارشناسان، مسیر راه‌آهن از فیض‌آباد - گناباد - قاین - بیرجند - نهبندان - زاهدان است.
 حجت الاسلام «موسی قربانی» نماینده وقت مردم قاینات در مجلس شورای اسلامی هم 4 آبان 85 در گفتگو با رسانه های خراسان جنوبی گفته بود:با اتمام مطالعات مقدماتی راه‌آهن «چابهار - مشهد» در شرق کشور، عبور این خط از مسیر بیرجند - قاین - گناباد و کالشور به تصویب رسید.
با تقسیم استان خراسان و تأسیس خراسان جنوبی این موضوع نیز در ردیف تقاضاهای مردم از مسئولان کشور قرار گرفت و در سال 1387مجمع نمایندگان استان های خراسان رضوی،جنوبی وسیستان وبلوچستان طی نامه ای از رئیس جمهور وقت خواستند در زمینه راه آهن دستور اقدام  را صادر کند. نماینده مردم  قاینات  28 دی ماه 88 نیز  درزمینه اتصال خراسان جنوبی به راه آهن سراسری با وزیر راه و ترابری مکاتبه کرد که این درخواست به شرکت زیرساختِ وزارت راه و ترابری ارجاع شد و بالاخره با سفر هیئت دولت به خراسان جنوبی موافقت اصولی با احداث این راه آهن انجام  و جزو مصوبات استانی سفرهیئت دولت شد.

  مطالعه مسیریابی
بحث مسیریابی این راه آهن بارها مطرح و درباره این که خط ریلی باید از کجا بگذرد، بسیار بحث و نظرات متعددی بیان شد. هرچند مسئولان  و نمایندگان هر شهرستانی به خود حق می دادند که متقاضی عبور راه آهن از شهرستان خودشان باشند و گاهی این پیگیری ها به مشاجره در جلسات منجر می شد.
5 مهر سال 89 هم مجمع نمایندگان استان ، استاندار و معاونان وی  جلسه مشترکی با وزیر راه و ترابری  در دفتر او برگزار کردند که  در این جلسه موضوعاتِ مختلفی از جمله مسیر راه آهن مطرح شد و حتی مشاجراتی بین نمایندگان صورت گرفت ولی در نهایت تاکید بر کارشناسی برای مسیر راه آهن شد.
در مدتی کمتر از یک ماه معاون امور مجلس وزارت راه و ترابری  اول آبان سال 89 نامه معاون وزیر و مدیر عامل شرکت زیرساخت را برای نمایندگان استان ارسال کرد که بر اساس آن اقتصادی ترین مسیر برای اتصال خراسان جنوبی به راه آهن مسیر بیرجند-قاین-گناباد-کالشور تعیین شده است.
 اما نکته قابل ذکر دراین زمینه این بود که دلایل ترجیح مسیر بیرجند – قاین - گناباد - کالشور بدون محاسبه بارِ ناشی از احداث کارخانه فولاد قاین تهیه شده بود.
اوّلین جدول هم مربوط به میزان مسافر و بار است که اساسی ترین شاخص در حمل و نقل به حساب می آید  و چون  زمان تصویب مسیر راه آهن سال 1386 بوده است با فرض افتتاح این پروژه در سال 1391  کارشناسی ها انجام شده بود که به طورحتم با توجه به در حال احداث بودن کارخانه فولاد قاینات به این مسئله پرداخته و این شاخص ها تقویت شده است.

قربانی  نماینده قبلی قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی با بیان این توضیحات که با مدرک و سند از آن سخن می گوید ادامه می دهد:متاسفانه با وجود نظر شفاف وزارت راه و ترابری که  به طور کامل منطقی و کارشناسی است برخی از نمایندگان استان همچنان آب در هاون می کوبند و برخی دیگر هم می گویند برای ما فرقی نمی کند راه آهن از فردوس عبورکند یا از قاین و در هر حال به شهر ما می رسد در حالی که این حرف یک خیانت بزرگ به بیت المال مسلمین و به مردمی است که در این مسیر قرار دارند؛ از شهرستان بیرجند گرفته تا سربیشه ، نهبندان، زاهدان، خاش، ایرانشهر و چابهار و شهرستان هایِ مجاور که در نزدیکی این مسیر هستند. زیرا اگر راه آهن از مسیری غیر از قاین عبور کند بیش از 100 کیلومتر مسیر طولانی خواهد شد و هر مسافر در هر سفری به مشهد و بالعکس بیش از صد کیلومتر باید راه اضافی برود. حجت الاسلام «موسی قربانی» به مصاحبه ای که درزمینه مسیر عبور راه آهن شرق کشور 3 آبان سال 89 با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران داشت اشاره می کند و می گوید: در آن مصاحبه گفته ام براساس نامه معاون وزیر راه وترابری و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقل وزارت راه وترابری، مسیر نهایی راه آهن بیرجند به مشهد با بررسی دو گزینه الف و ب اعلام شد.

با توجه به مراکز عمده باری و مسافری در منطقه، گزینه «الف» شامل عبور راه آهن از بیرجند - قاین - گناباد - کالشور و گزینه «ب» عبور این خط از بیرجند - فردوس و جزین مورد بررسی قرار گرفت که  نتیجه حاصل از این بررسی، ترجیح فنی، اقتصادی و اجتماعی گزینه «الف» شامل عبور راه آهن از بیرجند - قاین - گناباد - کالشور به سمت مشهد اعلام شد.
همچنین در سفر رئیس جمهور وقت به چابهار عملیات اجرایی آن از چابهار به سمت زاهدان آغازشد و بر اساس نظر کارشناسان مسیر آن چابهار- زاهدان-بیرجند- قاین-کالشور مشخص و برروی نقشه بارها نشان داده شد و ازطریق شبکه های سراسری تلویزیون اعلام شد.

  پیگیری تأمین اعتبار و آغاز عملیات اجرایی
پس از تصویب مسیر راه آهن و با توجه به کلنگ زنی قسمت واقع در سیستان و بلوچستان باید برای قطعه واقع در خراسان جنوبی پیگیری می شد که نماینده قبلی قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی با نامه ها و اسنادی که در دست دارد به این تلاش ها اشاره می کند از جمله نامه ای که به معاون امور مجلس وزارت راه و ترابری نوشته و او هم  آن را به معاون برنامه ریزی و اقتصاد حمل و نقل این وزارت خانه  منعکس کرده است .  وی سال 89 هم مجدد پی گیر این موضوع و پاسخ وزارت راه شد.     
سال 91  آخرین مرتبه ای بود که دولت قبل برای پروژه راه آهن شرق کشور بودجه جداگانه‌ای اختصاص داد، بودجه‌ای که البته دندان‌گیر نبود و به گفته نماینده وقت مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی فقط برای آسفالت جاده یک روستا کفایت می‌کرد، نه پروژه عظیمی مانند راه آهن!

همایش بین‌المللی ترانزیت شرق کشور
بعد از این اتفاق مهم ترین محفلی که پای پرونده راه آهن استان به آنجا رسید همایش بین المللی خراسان جنوبی، ترانزیت و توسعه شرق کشور بود.
در قطعنامه پایانی این همایش، همچنین توسعه امکانات و زیرساخت‌های حمل و نقل محور شرق برای  امنیت و توسعه پایدار و در زمینه برنامه‌های ملی و منطقه‌ای مورد توجه ویژه قرار گرفت.
آخرین وعده از دولت دهم!
قصه این پروژه در آخرین سفر« رحیمی» معاون اول دولت دهم و وزیر راه و شهرسازی وقت نیز توسط رسانه‌های استان پیگیری شد اما وزیر فقط به گفتن این جمله بسنده کرد که این پروژه انجام می‌شود.

راه آهن سهمی از بودجه 92 و 93 نگرفت
با وجود پیگیری نمایندگان استان در ملاقات ‌های انجام شده، در دولت دهم ردیف بودجه برای این پروژه در بودجه سال 1392اختصاص نیافت زیرا در بخشنامه رئیس جمهور آمده بود که در سال 92 با توجه به شرایط خاص اقتصادی کشور، ردیف بودجه جدید تعریف و طرح جدید عمرانی اجرا نشود.
قطار وعده‌ها و پیگیری ‌های مسئولان برای راه آهن خراسان جنوبی همچنان به پیش رفت تا در مراسم تودیع و معارفه استاندار خراسان جنوبی در مهرماه 92 که با حضور وزیر کشور برگزار شد فرصت مغتنمی  برای گوشزد کردن یک مصوبه مهم و خواسته بر حق مردم خراسان جنوبی پدید آید بنابراین این مهم توسط حجت الاسلام  «رضایی» امام جمعه بیرجند مورد تذکر قرار گرفت.

آخرین ایستگاه وعده‌ها
در28  اردیبهشت 94 حجت الاسلام« عبادی» نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی  هم  با تأکید بر اینکه اتصال  بیرجند به راه آهن مشهد- بافق در بودجه سال 94 منظور خواهد شد، گفت: همچنین مقرر شد برای تکمیل راه آهن اگر منابع داخلی کافی نبود، از اعتبارات فاینانس استفاده شود.  این مهم درصورت جلسه ‌ای به امضای وزیر راه و شهرسازی، دکتر «لاریجانی» رئیس مجلس،« ابوترابی» نایب رئیس اول مجلس، 4 نماینده  خراسان جنوبی و استاندار این استان رسید.
اما مرداد ماه خبری دیگر از پیگیری‌ها برای تحقق مصوبه راه آهن در رسانه‌های استان منتشر شد.
در این خبر حجت الاسلام «عبادی» نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی اذعان داشت که با دستور کتبی معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبری رئیس جمهور، پروژه احداث راه‌آهن خراسان جنوبی در ردیف بودجه سال آینده کشور قرار گرفت.
26  مردادماه 94 نیز خبر اختصاص 50 میلیارد ریال اعتبار برای مطالعات راه آهن خراسان جنوبی در رسانه ‌های استان منتشر شد. این خبر که به نقل از نماینده مردم شهرستان های بیرجند ، درمیان و خوسف حکایت از دیدار این نماینده با «نوبخت» داشت که در این دیدار معاون رئیس جمهور از محل ماده 32 برای اجرای مطالعات راه آهن خراسان جنوبی که در مسیر کالشور- بیرجند - نهبندان – زاهدان کشیده می‌شود، 50 میلیارد ریال اعتبار اختصاص داد.
استاندار وقت خراسان جنوبی نیز 4 شهریورماه 94 در جریان سفر معاون رئیس جمهور به استان در شورای برنامه ‌ریزی مجدد بر اهمیت بحث راه آهن تاکید کرد و افزود: موضوع اتصال استان به خط راه آهن به عنوان یک خواست عمومی مردم استان در دستور کار جدی مورد توجه قرار گرفته و مقرر شد عملیات اجرایی راه آهن استان آغاز شود.
وی ادامه داد: موضوع تامین اعتبار طرح مطالعاتی اتصال استان به راه آهن نیز با مسئولین مرتبط در تهران مورد بحث و بررسی قرار گرفت و طی دستور معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری مبلغ 2میلیارد تومان اعتبار به منظور اجرای طرح مطالعاتی راه آهن استان به شرکت مادر تخصصی ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقل کشور بابت احداث راه آهن نهبندان – بیرجند – قاین و گناباد اختصاص یافت.
اظهارات اخیر استاندار خراسان جنوبی نیز در خصوص راه آهن مربوط به جلسه پیگیری مصوبات سفر دکتر «نوبخت» رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی  به خراسان جنوبی می‌شود که ششم شهریورماه در  استانداری برگزار شد.
توصیه و نتیجه گیری
نماینده سابق مردم  قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی می گوید : قطع نظر از اینکه اختصاص مبالغی از قبیل 2 ، 5 و 10 میلیارد تومان برای پروژه ای چند هزار میلیارد تومانی به شوخی بیشتر شبیه است و در واقع برای بستن دهان مردم و مسئولان اقدامی توهین آمیز است همین مبالغ نیز تا کنون تخصیص نیافته و در سبد وعده های تحقق نیافته دولت ها برای خراسان جنوبی باقی مانده است.
اما توصیه و نتیجه گیری که حجت الاسلام «قربانی» از این گفته ها دارد این است: آنچه در بالا اشاره شد مختصری از پیگیری های چندین ساله است که برای تحقق این امر مهم  انجام شده است ولی متأسفانه هنوز شاهد تحقق این مهم در استان نیستیم.
او توجه هم استانی ها، نمایندگان و مسئولان خدمتگزار را به این  نکات نیز جلب می کند که نبش قبر مجدد مسیر راه آهن ، اصل آن را متوقف می کند.
به گفته وی بحث تعیین مسیر راه آهن ده سال قبل بر اساس کارشناسی تعیین و مشخص شده است و هرگونه نبش قبر در این زمینه ضمن بی نتیجه ماندن ، دست مسئولان را برای شروع  نکردن این پروژه باز خواهد گذاشت نبابراین پیشنهاد می شود از طرح این مطالب به شدت خودداری شود. مطلب دیگری که او به آن اشاره می کند این است که  وعده های انتخاباتی فریبمان ندهد زیرا آنچه تا کنون مقامات و دولتمردان مطرح کرده اند بیشتر از یک وعده جدی و عملیاتی به یک شعار انتخاباتی شبیه است و مردم باید هوشیار باشند که فریب وعده های انتخاباتی را نخورند. و آخرین موضوع هم این که  جذب سرمایه خارجی اجتناب ناپذیر است پس با توجه به وضعیت اقتصادی کشور و محقق  نشدن  درآمدهای دولت ، به ویژه بی نتیجه ماندن وعده هایِ برجام باید علاوه بر پیگیری از طریق دولت ، برای جذب سرمایه گذاران بخش غیر دولتی اعم از بخش خصوصی داخلی و خارجی تلاش کرد.

منبع:روزنامه خراسان جنوبی

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.