دفتر مقام معظم رهبری
کد مطلب: 18360  |  
تاریخ انتشار : 1 آذر 1395 - 20:41
تعلیم و تربیت با طعم تحقیر وتنبیه:
حال هوای این روز های یکی ازدبستان های قاین
جمعی از والدین دانش آموزان یکی از دبستان های قاین با ارسال یادداشتی به سایت نسیم قاین از نحوه برخورد مدیر ومعلم یکی از مدارس با فرزندانشان گلایه مند وخواستار پیگیری موضوع شدند.

به گزارش نسیم قائن ، جمعی از والدین دانش آموزان یکی از مدارس قاین با ارسال یادداشت ذیل به  سایت نسیم قاین نوشتند:

به خشمی که می‌تـوانی مرتکب نشوی شتاب منما، مگو من مأمورم و امر می‌کنم پس باید فرمان مرا بپذیرند و این روش سبب فساد و خرابی‌دل و ضعف و سستی دین و تغییر و زوال نعمت‌ها گردد.

به امور کارمندانت بیندیش و پس از آزمایش به کارشان بگمار و بامیل شخصی و بدون مشورت با دیگران آنان را به کارهای مختلف وادار نکن، زیرا نوعی ستمگری و خیانت است.

باد غرورت، جوشش خشمت، تجاوز دستت و تندی زبانت را در اختیار خودگیر و با پرهیز از شتابزدگی و فرو خوردن خشم، خود را آرامش ده تا خشم تو فرو نشیند و اختیار نفس در دست تو باشد، و تو بر نفس مسلط نخواهی شد مگر با یاد فراوان قیامت و بازگشت به سوی خدا

دریکی از مدارس شهرستان قاین چند تن از دانش آموزان که از بهترین و فعالترین دانش آموزان کلاس هستند برای تکمیل روزنامه دیواری  ودو تن دیگر هم بدلیل سرماخوردگی و کسالت صبح زود به کلاس رفته بودند. زنگ صبحگاهی می خورد و این دانش آموزان بخاطر فشردگی برنامه های درسی و نبود وقت در دیگر اوقات روز، برای ارائه ی روزنامه دیواری، در برنامه صبح گاهی حاضر نشدند تا قبل از ورود معلم به کلاس کارشان تکمیل گردد اما با برخورد خشمگینانه ی مدیر به سر صف صبحگاهی هدایت شده و جلوی چشم کل دانش آموزان قرار میگیرند و سپس با دخالت نابجای معلم ورزش ، توهین و تحقیر می شوند.

معلم ورزش از کل دانش آموزان می خواهد که این افراد را با جملات « های های های، هوی هوی هوی» مورد تحقیر و تمسخر قرار دهند و در تنبیه دانش آموزان فوق به مدت دو هفته از فعالیتهای ورزشی محروم کرد.

دانش آموزان با روحیه ای آشفته همراه با ترس و اضطراب بعد از تعطیلی مدرسه به خانه هایشان بر میگردند.

تعدادی گریان و تعدادی بخاطر ترس از مدیر و عواقب بعدی پریشان هستند. حتی چند نفر از ترس تحقیر و بازگویی دیگر دانش آموزان حاضر به رفتن به کلاسهای کانون زبان هم  نمی شوند.

دراین نوشته آمده است: برای حل این ضربه ی روحی تعدادی از والدین با مسؤول آموزش ابتدایی تماس تلفنی برقرار نموده، مراتب اعتراض خود را بازگو می نمایند و تعدادی به مدیریت آموزش و پرورش مراجعه نموده اما بجز مسؤول ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات، هیچ مسؤول پاسخگوی دیگری در اداره نیست! و بخاطر جانبداری شدید مدیریت اداره از مدیر مدرسه پاسخ قابل قبولی دریافت نمی کنند.

مدیری که متأسفانه سال گذشته نیز یکی از همین دانش آموزان را مورد ضرب و شتم قرار داده و متعهد شده بود که دیگر برخورد خلاف قانون و اخلاق با دانش آموزان انجام ندهد. این قضیه بصورت کدخدا منشی حل شد اما باز هم علاوه بر رفتارهای خشمگینانه،  شاهد توهین و تحقیر فرزندان دلبندمان (که بواسطه دختر بودن و روحیه حساس و شکننده دارند) می باشیم.

حال نکته اینجاست:

1-  آیا نظم مدرسه وظیفه ی معلم ورزش است یا معاون و مدیر؟! و تصمیم گیری برای اصلاح رفتار و یا تنبیه دانش آموزان بر عهده ی معلم ورزش می باشد؟! اصولا این فرد چه حقی در تعیین جریمه کردن و تنبیه دانش آموزان (که مرتبط با درس ورزش نیست) دارد؟!!

2- دانش آموزانی که زنگ تفریح به زور توسط شورای دانش آموزی از کلاس خارج می شوند پس چه موقع می بایست این چنین فعالیتهایی را انجام دهند؟؟

3- آیا این حرکت زشت خلاف شرع و قانون معلم ورزش ، دلیل بر این می شود که هنگام پاسخگویی به اولیای دانش آموزان، مدیر مدرسه خودش را تبرئه نماید؟!

4- برای دانش آموزانی که اولین بار دچار این مثلا" بی نظمی شده اند آیا چنین تنبیه و تحقیری بجاست؟ آیا این برخورد زشت خلاف اخلاق و خارج از شئونات فرهنگی و قانونی متناسب با عمل دانش آموزان است؟

5- با توجه به عدم برخورد قاطع مسؤولین اداره با این موضوع و نادیده گرفتن اعتراضات اولیای دانش آموزان معترض، مجبور شدیم با متوسل به رسانه ی محلی، شکایتمان را ابراز و روحیه جریحه دار شده ی فرزندانمان را التیام دهیم.

 باشد که مسئولین مربوطه به خود آیند و برخورد قاطعی با این گونه رفتارهای هنجار شکن فرهنگی و غیر اخلاقی داشته باشند. قطعا در صورت عدم پیگیری، از طریق رسانه های ملی و مسؤولین استانی پیگیری مجدد خواهد شد.

 

رضایی مدیریت آموزش وپرورش شهرستان قاین درپاسخ به سوال خبرنگارنسیم قائن که آیا برخورد قانونی همبا این معلم ومدیرمدرسه صورت گرفته است گفت: با توجه به اعتراضاتی که جمعی از والدین داشتند با فراخوانی مدیر ومعلم مدرسه تعهد قانونی از این افراد گرفته شده است وقطعا در صورت تکرار این موضوعات در مدارس برخورد جدی تری نیز صورت خواهد گرفت.

 

انتهای خبر

نظرات کاربران

این موضوع اینقدراهمیت نداشت که شما آن را دراین سطح وسیع انعکاس دهیدوآن را به تمام مدارس سطح شهرستان تعمیم دهید این یک قضیه ناچیزاست.ارزش بیان نداشت.
سرکار خانم مسلمان زاده آموزش و پرورش ول تر از این حرف هاست زیرا نوع مدیریت خانوادگی حاکم که تمام اعضای شورای معاونین همسران و خواهر برادر و نزدیکان درجه یک خود را مدیر و معاون در مدارس گذاشته اند حالا با کی میخواهند برخورد کنند . پس خودتان را کمتر به زحمت بیندازید یا بی ملاحظه آموزش و پرورش را زیر ذره بین قرار دهید تا جلوی ترک تازی و خویشاند سالاری گرفته شود . در خصوص مدیریت خانوادگی حاکم تحقیق کنید و مسئولین شهر را وتاردار به پاسخ گویی نمایید .
سرکارخانم، بچه ها باید از معلم بترسند اگر نترسند شاخ درمی آورند:این معضلات جامعه امروز،آسیبهای اجتماعی،طلاق ها ،فراراز خانه وو.....همه بخاطر فرزندسالاری وپررو کردن بچه هاست باید بچه ها از پدر ومادر ومعلم بترسند.....
عزیز برادر حساب بردن با ترسیدن فرق می کند شما معتقدید برای اینکه حساب ببرند باید لت و پار بشن نه اینجوری نیست کافیه نمره انضباط یا نمره فلان درس کم و زیاد بشه .
باورکنیداگر ترس نباشدبچه فرمان نمیبرد،روانشناسان غربی که میگویند نباید فرزند بترسد مثل تمام قوانین کثیف غرب باطل است ،باید فرزند بترسد تا اطاعت کند.
متاسفاه عده ای از این بزگواران عقده ای بوده ودر دوران جوانی ونوجوانی بوسیله اطرافیان بخصوص والدین تحقیر شده اند وامروز از نمی توانند پیشرفت دانش آموزان را ببینند ومتاسفانه این افراد با ابروی سایر معلمین دلسوزی که با جان دل خدمت می کنند بازی کرده وفقط راه چاره برخورد قانونی خواهد بود که با سرنوشت دانش آموزان بازی نکنند
سلام بر شما / شما نمی دانید که کسی با خانواده اش برخورد نمی کند اینها همه قوم خویش و از همند چطور انتظار دارید با هم برخورد کنند و حرف شما ها را گوش کنند .
البته که دانش آموزان باید از معلم حساب ببرندولی این باتحقیر دانش آموزان مغایرت دارد .آخه در کدام دین و آیینی تحقیر آن هم جلوی جمع قابل قبول است.باتوجه به اینکه سال قبل هم این مدیر مرتکب کتک کاری یکی از دانش آموان (دختر)شده انتظار میرود برای دفعه ی دوم اداره بایدبرخورد جدی تری با اینگونه مدیران انجام دهد.تعلیم وتربیت در فضایی آرام وصمیمی انجام میشود نه در جوی خشن و تحقیر آمیز.
به نظر من آن زمان که باید بچه ها با ترس و اضطراب شبانه روزشان را سپری و همچنین مسائل تعلیم و تربیت را بیاموزند، گذشته است. لذا برخی از فرهنگیان عزیز که تعدادشان هم کم نیست باید در رفتار و گفتار خویش با دانش آموزان در سطوح مختلف تجدید نظر کنند، زمانه زمانه تنبیه و توهین به دانش اموزان نیست. فرهنگیان آگاه باشند؛ حتی کوچکترین حرکت، گفتار و اعمال شما را بچه به محض ورود به منزل برای والدین بازگو و تعریف می نمایند. من خودم در جایی شاهد بودم که یکی از معلمین رفتار و برخورد خوبی با دانش آموزان نداشت. و نظر دوستانی که مطرح می کنند این موضوع آنقدر اهمیت نداشته است و اینکه بچه ها باید بترسند؛ را اصلا قبول ندارم و حتما این ها خودشان فرهنگی بودند که این جملات را نوشته اند. از طرفی این تنبیه و توهین باعث دلسردی آنان و دیگر دانش اموزان به انجام فعالیت های گروهی شده و خواهد شد.
این یک مسیله بی اهمیت بوده و این طور که فرزند من تعریف کرده اینگونه نبوده که بیان شده.اینقدر نمک نشناس نباشید و این همه خوبی این مدرسه رو با این مسئله کوچک زیر سوال نباید.تقصیر از بچه های خودمون بوده که وقت شناس نیستند و نمیدونن که چه کاری رو کی انجام بدهند.اتفاقا خیلی هم خوب کردن که دعواشون کردن.این دانش آموزه تا آخر عمرشان یاد میگیرند که دیگه وقت شناس باشند و صبح سر صف باشند یا زنگ تفریح از کلاس بیرون باشند
چرا مسئله به این کوچکی را بزرگ جلوه میدهید؟
حق با شماست.نیازی به این همه انعکاس هم نیست.بالاخره یکی باید به بچه های این دوره زمونه آبی یاد بده
سلام. مطمئن باشید اگر فرزند شما جزء این دانش آموزان که مورد تمسخر مربی ورزش شده اند این مسئله برای شما اینقدر کوچک نمی بود
با توجه به اين كه فرزندم از مسئله برايم تعريف كرد. اصلا موضوع را به اين بزرگي كه شما بيان كرديد نديدم ، و همچنين اين موضوع نبايد در اين مكان گفته ميشد ما بايد در مدرسه و انجمن پيگير باشيم چرا اينجا ؟
به نظر من هم اين موضوع اينقدر بزرگ نبوده و حتي به فرزندم گفتم كار شما بسيار اشتباه بوده و چرا قبلش با دفتر هماهنگ نكرديد كه ميخواهيد در كلاس بمانيد
همكار محترم فكر ميكنم مسئله خيلي جزئي را بسيار پر آب و تاب بيان كردند ،چه بسا در خيلي از مدارس اتفاقاتي بزرگتر رخ مي دهد اما نه سايتي است كه رسانه اي شود و نه اداره اي كه خبر شود .بچه ها برايمان تعريف مي كنند و ما هم پشت گوش مي انداختيم اكنون اموختيم ما هم از اين پس ميتوان همه مسائل را زير زره بين برد و چه راحت در سايت قرارش داد .
با توجه به بحث هاي مطرح شده ،بنده به عنوان يك ولي دانش آموز اين خبر را تكذيب نموده و با توجه به زحمات كادر پر تلاش آموزشگاه كه با تمام هم و غمشان ايجاد فضاي شاد و پر انرژي براي دخترانمان مي باشد تشكر مي كنم . اميدوارم اين بحث هاي مقرضانه اندكي از انرژي و پشتكار اين همكاران نكاهد .
من خود مدير مدرسه هستم كه دخترم در اين آموزشگاه درس مي خواند ، با وجود تلاش هايي كه خودم دارم اما باز هم در طول تابستان و كارهايي طاقت فرسا كه اين مدير خانوم كه ممكن است هر مردي انجام ندهد غبطه مي خوردم كه با تلاش شبانه روزي پرسنل خود مدرسه را بهشت كردند براي دخترانمان پس بيايد با اندك چيزي تمام تلاشهايشان را ناديده نگيريم و اگرباري از دوششان بر نمي داريم حداقل موج منفي نفرستيم
اولياي محترم : خود كرده را تدبير نيست ؟؟؟ شايد تربيت نادرست ماست كه كودكانمان را به اين روز رسانده است و خدا فردايشان را به خير كند با ...
کاش مشخصات کامل معلم رو اعلام می کردند تا مسئولین مجبور به پاسخگویی بودند تا والدین با نگرانی بچه ها رو به مدرسه نفرستند وقطعا اطلاع رسانی در این زمینه قابل تقدیر وتشکر است وباید با افرادی که با سرنوشت فرزندان این مرزو بوم بازی میکنند برخورد قاطع شود تا کسی خطاهای ماقبل تاریخ را تکرار نکند
عده ای تحقیر افراد بخصوص جوانان ونوجوانان را کار کوچکی دانسته درحالی که امروز دوران زورگویی وبی احترامی گذشته وکسی که شرایط امروز رادرک نکند چگونه قادر خواهد بود به دانش آموزان درس اخلاق و...بدهد
باسلام مدرسه خانه دوم ماست ودانش اموزان فرزندان معنوی ما کدام پدر یا مادر حاظر است خاری به پای بچه اش بخورد بچه برای پیشرفت احتیاج به تنبیه وتشویق داردومطمین باشید که معلمین عزیز از من وشما بیشتر به این امر واقف هستند کارهایی مثل روزنامه دیواری ونشریات مختلف باید درساعات غیردرسی وعصرها انجام گیرد ودیگر همان مدرسه مورد نظر چند خواهر ومادر در انجا همکارند لطفا الکی حرف نزنید ودیگر ریاست محترم اموزش وپرورش اگر بد بود برای دومبن بار به این پست گمارده نمی شد وروز معارفه هزاران معلم وغیرمعلم از قاین وحتی شهرستان زیرکوه درجلسه حضور نمی داشتند که این فقط بخاطر کارهای خوب ومردم دار بودنش در اداره اموزش وپرورش در دور اول بود اینهایی که اعتراض دارند کسانی هستند که به کارکرد فرد کار ندارند اینها یا به عللی خودشان از ریاست برداشته شده اند یا از طرف اشخاص دیگر خط می گیرند که خدا همه ما را به راه راست هدایت کند تا بتوانیم برای فرزندان این مرز وبوم خدمتی درخور شان انها برداریم

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.