دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 17839  |  
تاریخ انتشار : 31 شهر 1395 - 22:21
شهیدی از دیار قاینات/
سرلشکر خلبان غفار رامین فر
شهید غفار رامین فرروز بيستم ارديبهشت ماه 1323 ه ش درروستاي پهنایی شهرستان قاينات به دنيا آمد ودر 2مهرماه1359در آغازین روزهای جنگ تحمیلی با سقوط هواپيمايش در خاک دشمن به شهادت رسيد و پيکرمطهرش مفقود گرديد.

به گزارش نسیم قائن ، شهید غفار رامین فردرروز بيستم ارديبهشت ماه 1323 ه ش درروستاي پهنایی شهرستان قاينات به دنيا آمد.

دوران ابتدايي را در دبستان چهار کلاسه روستاي پهنايي قائن گذراند. براي ادامه تحصيل به شهر قائن رفت و در مدرسه راهنمايي اين شهر به تحصيل مشغول شد. بعد از آن همراه اردوي پيشاهنگي به تهران عازم و در پيشاهنگي پذيرفته شد.

از کودکي داراي هوش سرشاري بود. به طوري که در شش سالگي توانست به کمک پدرش در خواندن قرآن مسلط شود. از کودکي عشق زيادي به اهل بيت و امامان معصوم (ع) به خصوص امام حسین(ع) داشت. زماني که پدرش عازم کربلا بود به خاطر علاقه ي زيادي که به اهل بيت وامام حسین(ع)داشت، با اصرار زياد با پدرش عازم کربلا شد.

دوران متوسطه را در دبيرستان پهلوي تهران شروع کرد. و بعد از گرفتن ديپلم، در آزمون دانشگاه ثبت نام نمود و در رشته ي خلباني دانشگاه شيراز پذيرفته شد. پس از اتمام دانشگاه براي ادامه تحصيل تکميلي عازم آمريکا شد که با اتمام آن به ايران بازگشت و در نيروي هوايي مشغول به کار شد.

زمان اقامتش در آمريکارا اين گونه نقل مي کند: «زماني که دوره عالي ويژه آشنايي با جنگنده هاي شکاري خريداري شده از امريکا را در آن کشور مي گذراندم، هر روز قبل از عزيمت به محل کارم، قرآن را تلاوت مي نمودم. بعد از چند روز خانم تقريباً 45 ساله اي که مسيحي بود و در پانسوني ما زندگي مي کرد ، از من پرسيد: اين اشعار و سرودها چيست که مي خوانيد؟ به او گفتم: اين کتاب وحي و معجزه ي پيغمبر خدا و راهنماي بشر مي باشد. در مورد قرآن مجيد صحبت هاي زيادي نمودم، به حدي علاقه مند گرديد که از من درخواست يک جلد قرآن مجيد براي تلاوت، تلفظ و معاني آيات به او بدهم.

خواندن قرآن مجيد و درک معاني آن، چنان آن خانم را تحت تاثير قرار داد که اواخر دوره به نزد من آمد و طريقه مشرف شدن به دين اسلام را جويا شد. بعدها فهميدم در مسجد مسلمانان، در نزد امام جماعت مسجد به دين اسلام مشرف گرديده است.

در سال 1354، در سن 30 سالگي ازدواج نمود . ثمره ي اين ازدواج يک دختر مي باشد.

در دوران حکومت ستم شاهي در پايگاه هاي هوايي شيراز و همدان به نشر اسلام و آگاه ساختن خلبانان به وضعيت کشور و مسايلي که فسق و فجور را روز به روز در کشور بيشتر رونق مي داد، اهتمام مي ورزيد. اين عمل را تا آن جا ادامه داد که در سال 1356 در حين توزيع اعلاميه هاي معمار بزرگ انقلاب حضرت امام خميني (ره)توسط ساواک در پايگاه هوايي همدان دستگير و بازداشت شد.

پس از پيروزي انقلاب اسلامي مردم ايران و حضور حضرت امام در ايران، اطاعت خود را از امام امت اعلام داشت.

شهيد رامين فر در کشف کودتاي نوژه و برملا شدن توطئه و دستگيري عوامل مزدور منافق که، قصد تخريب و از بين بردن انقلاب را داشتند از خود فعاليت هاي چشمگيري نشان داد که، اقدامات و فعاليت هاي وي زبانزد نيروهاي پايگاه بود.

با شروع جنگ تحميلي به عنوان خلبان در ماموريت هاي برون مرزي شرکت مي نمود. او فرماندهي واحد هوايي عمل کننده در غرب را، به عهده داشت. در اين زمينه بنا به اظهارات همکارانش رشادت هاي شايان توجهي از خود نشان داد.

آخرين ماموريت شهيد غفار رامين فر براي در هم کوبيدن مواضع و استحکامات رژيم بعثي صدام در قلب عراق، در تاريخ 2/7/59صورت گرفت.

پس از انجام ماموریت در جاده کوت العماره مورد هدف موشک زمین به هوای دشمن قرار می گیرد و فرصت بیرون پریدن را پیدا نمی کند

با سقوط هواپيمايش در خاک دشمن او به شهادت رسيد و پيکرمطهرش مفقود گرديد.

بعد‌ از سال‌ها انتظار فقط روح بزرگ او د‌ر پهنايي تشييع شد‌ه و مقبره‌اي جهت ياد‌بود‌ آن عزيز سفركرد‌ه به ملكوت، د‌ر گلزار شهد‌اي روستاي پهنايي ساخته شد‌ه است. این شهید‌ از اولین شهید‌انی بود‌ که د‌ر اولین روزهای د‌فاع مقد‌س، جان خود‌ را تقد‌یم عزت و شرف ایران عزیز کرد‌.

روحش شاد وراهش پررهرو باد.

 

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.