دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 170  |  
تاریخ انتشار : 13 آذر 1391 - 16:17
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: محور اصلی انتقادات شورای نگهبان به طرح اصلاح قانون انتخابات مربوط به ماده 35 است و این ماده را خلاف قانون اساسی می‌داند.  

به گزارش نسیم قاین به نقل از فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست خبری که با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی برگزار شد طی سخنانی به ابعاد شخصیتی شهید مدرس اشاره کرد و گفت: شهید مدرس شخصیتی دینی و سیاسی داشته‌اند و رفتار سیاسی‌شان دینی بود.
وی با بیان اینکه شهید مدرس همه ارزش‌ها را با هم یکجا داشت، افزود: شهید مدرس حتی در دوران مبارزه با استعمار و استکبار توجه خاصی به آبادانی کشور داشت. ایشان می‌گفتند دولت نه تاجر خوبی است و نه ملاک خوبی است و همه کارها باید دست مردم باشد.
لاریجانی با بیان اینکه سردار سپه دنبال دیکتاتوری وحشتناکی بود اما مدرس در مقابلش ایستاد، تصریح کرد: همانطور که شهید مدرس می گفت پارلمان باید در راس باشد. امام راحل نیز فرمودند مجلس در راس امور است چرا که این نمایندگان مجلس هستند که از حقوق مردم صیانت می‌کنند و در قانون اساسی نیز به این موضوع تصریح شده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قانون اساسی وظایف قوا را مشخص کرده است و هر قوه‌ای باید کار خودش را بکند، خاطرنشان کرد: در جمهوری اسلامی یک قوه وظیفه قضاوت، یک قوه وظیفه اجرایی و یک قوه نیز وظیفه نظارت و مشخص کردن راه را دارد لذا با توجه به اینکه وظایف قوا مشخص است هر قوه‌ای باید کار خودش را بکند.
وی با بیان اینکه باید به راه و اندیشه مدرس در مجلس توجه داشته باشیم، گفت: فکر می‌کنم نگاه مرحوم مدرس به مجلس در جمهوری اسلامی و مجلس ایران متبلور شده است که البته باید از آن صیانت کنیم.
* وزارتخانه‌های راه و ارتباطات نباید ادغام شوند
رئیس مجلس درباره جابه‌جایی‌های دولت و ادغام وزارتخانه‌ها گفت: با توجه به نظر رهبر معظم انقلاب درباره رسانه‌ای‌نشدن اختلافات قوا، علاقه‌ای به اظهارنظر در این امور ندارم اما درباره ادغام وزارتخانه‌ها مجلس باید تصمیم بگیرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه نشست خبری خود با بیان اینکه موضوع اشتغال جوانان و گرانی موضوع مهمی در کشور ماست که باید در شرایط کنونی به آن توجه کنیم، اظهار داشت: گرچه مشکلات اقتصادی یک موضوع مهم کشور است اما نباید از مسئله اصلی یعنی رونق تولید و اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری به آن تأکید دارند غافل شویم.
خبرنگاری از لاریجانی درباره جابه‌جایی‌های اخیر دولت و ادغام وزارتخانه‌ها پرسید که رئیس مجلس در پاسخ گفت: با توجه به اینکه رهبر معظم انقلاب فرمودند اختلافات قوا در رسانه‌ها مطرح نشود علاقه‌ای به اظهارنظر در این امور ندارم و مایل نیستم به این سؤالات پاسخ بگویم اما درباره ادغام وزارتخانه‌ها دولت باید لایحه‌ای به مجلس ارائه کند تا مجلس تصمیم بگیرد.
وی افزود: نظر شخصی بنده این است که این دو وزارتخانه نباید با یکدیگر ادغام شود چون نسبیت زیادی با یکدیگر ندارند. اما به هر حال دولت باید لایحه به مجلس بدهد تا نمایندگان در این باره تصمیم بگیرند.
خبرنگاری از لاریجانی پرسید: رئیس‌جمهور دوران فعلی را با دوران قاجار تشبیه کرده است، نظر شما در اینباره چیست؟ گفت: اگر منظور این باشد که در دوران قاجار مرحوم مدرس حضور داشته است اشکالی ندارد چرا که مرحوم مدرس افتخار کل ملت ایران و افتخار مجلس است.
وی با بیان اینکه در دوره قاجار پارلمان واقعی بود، تأکید کرد: البته در مجلس هفتم شرایط طور دیگری بود به طوری که حتی آقای مدرس یک رأی هم نیاورد که به مزاح گفت من خودم به خودم رأی دادم چرا که از مجلس هفتم تا مجالس دوازدهم و سیزدهم رضاشاه عملاً بر پارلمان تسلط داشت اما قبل از آن اینطور نبود و مرحوم مدرس توانست در مبارزه با استعمار و استبداد موفق شود.
*شکست‌خوردگان غزه می‌خواهند صحنه جدیدی را در منطقه بوجود آورند
رئیس مجلس گفت: کسانی که می‌خواستند در غزه به پیروزی برسند اما نرسیدند، قصد دارند صحنه جدیدی را رقم بزنند اما ما می‌خواهیم با مذاکره و رایزنی از خونریزی بیشتر در منطقه جلوگیری کنیم.
وی رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سؤالی درباره دستاوردهای سفر منطقه‌ای‌اش به 4 کشور به علت حمایت ترکیه از تروریست‌ها در سوریه، گفت: قبلا در این باره توضیح داده‌ام، درهمین کشورها وقتی حضور یافتم درباره علت سفر توضیح دادم و همگام بازگشت به ایران نیز دستاوردهای آن را تشریح کردم.
رئیس جمهور با اشاره به موضوع سوریه گفت: در سوریه ما شاهد یک رفتار ماجراجویانه هستیم، کسانی که می‌خواستند در غزه به پیروزی برسند اما نرسیدند می‌خواستند صحنه جدیدی را رقم بزنند اما ما می‌خواهیم با مذاکره و رایزنی از خونریزی بیشتر در منطقه جلوگیری کنیم.
وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران اعتقادی به دموکراتیزه شدن بیشتر سوریه دارد اما با روش مسلحانه مخالف است، خاطرنشان کرد:ما قبول نمی‌کنیم کشورهایی که تجربه دموکراسی ندارند در سوریه پرچم دموکراسی به دست بگیرند؛ ما معتقد به حل مسئله سوریه از طریق مسائل سیاسی هستیم. بر همین اساس بود که وزیر خارجه ما از گروه‌های مختلف در سوریه برای مذاکره و رایزنی دعوت کرد.
لاریجانی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی تمام تلاش خود را برای شکست مردم غزه به کار گرفت، گفت که مقاومت مردم غزه شرایط صهیونیست‌ها را تغییر داد.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در سفر به عراق درباره تقویت مناسبات دو کشور و تلاش برای همبستگی درونی در عراق رایزنی کردیم.
* حاشیه‌های اصلاح قانون انتخابات مبنای حقوقی ندارد
لاریجانی در پاسخ به سؤالی درباره واکنش احمدی‌نژاد به طرح اصلاح قانون انتخابات گفت: درباره طرح اصلاح قانون انتخابات طرح‌های حاشیه‌ای بسیاری مطرح شده است که برخی از آنها مبنای حقوقی جدی ندارند.
وی در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سؤالی درباره موضع انتقادی رئیس‌ جمهور درباره طرح اصلاح قانون انتخابات، گفت: درباره طرح اصلاح قانون انتخابات طرح‌های حاشیه‌ای بسیاری مطرح شده است که برخی از آنها مبنای حقوقی جدی ندارند.
وی با بیان اینکه باید به متن طرح اصلاح قانون انتخابات و مفاد آن توجه کرد، افزود: برخی مواد این طرح درباره تشخیص صلاحیت کاندیداهای ریاست جمهوری است که البته در قانون اساسی آمده است؛ در قانون 7 تا 8 مورد درباره صلاحیت کاندیدای ریاست جمهوری از جمله رجل سیاسی، مدیر و مدبر بودن قید شده است اما مجلس در طرح اصلاح انتخابات این موضوع را مطرح کرده که این ویژگی‌ها چگونه باید مطرح شود؛ بحث این است که آیا شورای نگهبان قائل به نگاه حذفی است یا نه چرا که طرح مجلس مانع تصمیم‌گیری شورای نگهبان نیست.
وی با بیان اینکه مجلس، شورای نگهبان را مرجع قانونی تشخیص خلاف قانون اساسی بودن طرح‌ها می‌داند، خاطرنشان کرد: اگر شورای نگهبان هر تصمیمی بگیرد ما تابع آن هستیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح اصلاح قانون انتخابات اختیارات شورای نگهبان و وزارت کشور را محدود نمی‌کند تصریح کرد: بنده معتقدم این طرح برای صیانت از آزادی‌ها است چراکه در این طرح هیئتی برای نظارت تشکیل شده که رئیس آن وزیر کشور است.
لاریجانی همچنین افزود: برخی مفاد طرح اصلاح قانون انتخابات مباحث جزئی است مثلا مطرح شده که اگر کسی تخلف کرد قوه قضائیه سریعا رسیدگی کند و آن را به 5 سال آینده موکول نکند چرا که تخلفات ممکن است در روند انتخابات تاثیر بگذارد.
خبرنگاری از لاریجانی درباره جایگاه مجمع تشخیص مصلحت نظام پرسید که گفت: جایگاه مجمع تشخیص مصلحت نظام در قانون اساسی روشن است و افراد ثابت و متغیری دارد که توسط رهبری انتخاب می‌شود.
وی افزود: در مجمع تشخیص برخی مباحث کلی که جنبه مشورتی دارد مطرح می‌شود و یا اینکه اختلافات مجلس و شورای نگهبان به این مجمع ارجاع داده می‌شود. لذا من فکر می‌کنم در شرایط کنونی که ما با مشکلات گرانی و بیکاری جوانان مواجه هستیم نباید بر سر اصول قانون اساسی با یکدیگر بحث کنیم بلکه باید تلاش کنیم تا مشکلات رفع شود.
* فاز دوم هدفمندی را متوقف کردیم تا آرامش برقرار شود
لاریجانی با اشاره به مصوبه مجلس برای متوقف کردن فاز دوم هدفمند کردن یارانه‌ها گفت: ما در شرایط کنونی صلاح نمی‌دانستیم قیمت برق، آب و گاز افزایش یابد، بر همین اساس فاز دوم را متوقف کردیم تا آرامش حاکم شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سؤالی درباره کمیته نظارت بر رفتار نمایندگان گفت: این کمیته در مجلس تشکیل شده و به تائید شورای نگهبان نیز رسید و البته حتی افراد و اعضای آن نیز مشخص شده است.
وی افزود: کمیته نظارت بر رفتار نمایندگان کارکرد درونی دارد و اگر موردی باشد در این کمیته بررسی خواهد شد؛ البته مواردی هم بوده که بررسی شده است.
لاریجانی در پاسخ به سؤال دیگری درباره برنامه مجلس نهم برای حل مشکلات اقتصادی گفت: تلاش برای حل مشکلات اقتصادی استراتژی ماست. اگر به خاطر داشته باشیم در بحث استیضاح وزیر ورزش نمایندگان آشفته شدند و گفتند باید توجه به مشکلات اقتصادی اولویت داشته باشد نه استیضاح. که به نظرم این نگاه داهیانه‌ای است.
وی با بیان اینکه عمده مشکل مردم گرانی است گفت: مجلس در بحث گرانی‌های شیر، گندم، مرغ و اخیرا ارز جلسه غیرعلنی 6-5 ساعته گذاشت.
لاریجانی همچنین گفت: اکنون طرحی در مجلس برای بهبود کسب و کار مطرح است تا مشکلات بیکاری را برطرف کند و طرح دیگری درباره منابع طبیعی آماده شده است که مشکلات کشاورزان را سامان خواهد داد اما اگر لازم باشد نمایندگان سؤال یا  استیضاح کند جزو حقوق آنهاست و اگر راهی جز این موارد نباشد می‌توانند این کار را انجام بدهند.
لاریجانی با اشاره به مصوبه مجلس برای متوقف کردن فاز دوم هدفمند کردن یارانه‌ها گفت: ما در شرایط کنونی صلاح نمی‌دانستیم قیمت برق، آب و گاز افزایش یابد  بر همین اساس فاز دوم را متوقف کردیم تا آرامش حاکم شود.
* شورای نگهبان شرایط رجل سیاسی را خلاف قانون اساسی می‌داند/به مجمع دل نبسته‌ایم

لاریجانی گفت: محور اصلی انتقادات شورای نگهبان به طرح اصلاح قانون انتخابات مربوط به ماده 35 است و این ماده را خلاف قانون اساسی می‌داند.
وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره اینکه چه اصراری بر اصلاح قانون انتخابات با وجود مخالفت شورای نگهبان، حقوقدانان و رئیس‌جمهور است و چرا این طرح در مجلس هشتم مطرح نشد، گفت: ما در مجلس هشتم نیز بحث احزاب و دیگر مباحث مربوط را بررسی کردیم اما به جمع‌بندی نرسید لذا در مجلس نهم نیز با استفاده از تجربه مجلس هشتم طرح اصلاح قانون انتخابات مطرح شده است.
وی با بیان اینکه ما با احترام می‌گوییم که شورای نگهبان مرجع قانونی تشخیص خلاف قانون اساسی است، افزود: بنده در جلسه غیرعلنی انتقال مطلب کردم و گفتم که محور اصلی انتقادات شورای نگهبان مربوط به ماده 35 است، شورای نگهبان گرچه می‌گوید مفاد ماده 35 خوب است اما این ماده را خلاف قانون اساسی می‌داند.
خبرنگار فارس از لاریجانی پرسید شما گفته‌اید که ماده 35 در مجلس حذف خواهد شد چه تضمینی می‌دهید که این ماده حذف شود در حالی که شما یک رأی بیشتر در مجلس ندارید که وی در پاسخ گفت: اینکه چه تضمینی است، هیچ تضمینی نیست، من چون قائل به شورای نگهبان هستم اگر نمایندگان درباره ماده 35 اخطار قانون اساسی بدهند آن را قبول می‌کنم و به رأی نمایندگان می‌گذارم تا اگر مجلس پذیرفت ماده حذف شود اما اگر اینطور نشود شورای نگهبان آن را به مجلس ارجاع می‌دهد تا ما ماده 35 را اصلاح کنیم.
رئیس مجلس با بیان اینکه برخی مباحث درباره طرح اصلاح قانون انتخابات سوءتفاهم است در پاسخ به این سؤال که آیا شما برای تصویب اصلاح قانون انتخابات به مجمع تشخیص دل بسته‌اید گفت: نه اینطور نیست ما به مجمع دل نبسته‌ایم و این حرف درستی نیست.
وی همچنین گفت به نظر من نمایندگان مجلس ماده‌ای را تصویب نخواهند کرد که بدانند شورای نگهبان با آن مخالف است.
* عده‌ای مسائلی که به هم ربط ندارد را به یکدیگر می‌دوزند/کدخدایی مشاور بنده است
رئیس مجلس گفت: مشکلی که در کشور ما وجود دارد این است که در تحلیل مسائل، موضوعاتی که به هم ربط ندارند را به یکدیگر متصل می‌کنیم و مسائلی را به هم می‌دوزند که ربطی ندارند.
وی در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا که پرسید آقای کدخدایی قبلا از مخالفت شورای نگهبان خواست مواد طرح جنجالی اصلاح قانون انتخابات خبر داده بود، چه دلیلی دارد در مجلس مطرح شود و پول بیت‌المال هزینه شود؟، توضیح داد: یک مشکلی که در کشور ما وجود دارد این است که ما در تحلیل مسائل، موضوعاتی که به هم ربط ندارد را به یکدیگر متصل می‌کنیم و سال‌هاست این مشکل وجود دارد و مسائل را به یکدیگر می‌دوزند در حالی که ربطی به من هم ندارد.
وی با اشاره به موضوع کمیته ملی انتخابات، گفت: کمیته ملی انتخابات هیچ ربطی به طرح اصلاح قانون انتخابات ندارد؛ عده خاصی از قوا در این کمیته حاضر می شدند و ربطی هم به وزارت کشور نداشت یعنی در جای دیگری طراحی می‌شد در حالی که در این طرح وزارت کشور مسئول برگزاری انتخابات است. البته هم اکنون معتمدین محلی در شهرستان‌های مختلف انتخابات را برگزار می‌کنند.
رئیس مجلس در بخش دیگری ازسخنانش تصریح کرد: در هیئت اجرایی، وزیر کشور پس از کسب نظر دادستان کل، 30 نفر را معرفی می‌کند و از بین آنها 7 نفر انتخاب می‌شوند و به علاوه وزیر کشور و دادستان کل، هیئت مرکزی انتخابات (در طرح اصلاح قانون انتخابات) انتخاب می‌شوند؛ پس این هیئت با کمیته ملی انتخابات خیلی تفاوت دارد.
لاریجانی با طرح این سؤال که چرا این موضوعات را به یکدیگر وصل می‌کنید؟ تصریح کرد: گناه نکنید و نگویید برخی لیدر این موضوع هستند.
رئیس مجلس همچنین یادآور شد: آقای کدخدایی مشاوره بنده است و نظراتش را به من گفته است، پس اگر مسئله شما قانون اساسی است، قانون اساس این بخش را بر عهده مجلس گذاشته بنابراین این موضوع آنقدر نگرانی ندارد و اینگونه صحبت کردن واتهام زدن مشکلات را زیاد می‌کند.
* ورود ناتو به مناقشات منطقه‌ای آتش افروزی جدیدی به وجود می‌آورد
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به استقرار موشک‌های پاتریوت در مرز سوریه و ترکیه تاکید کرد: ورود ناتو به مناقشات منطقه‌ای آتش افروزی جدیدی را به وجود می‌آورد و مشکل حل نمی‌شود.
وی در پاسخ به پرسش خبرنگار الجزیره که پرسید شما در سفر به ترکیه مسئولین ترک را از حمایت‌های موشک‌های پاتریوت برحذر داشتید، درباره این موضوع توضیح دهید و موضع شما نسبت به مخالفان سوری چیست، گفت: درباره موشک‌های پاتریوت که قرار بود در مرز سوریه قرار بگیرند، ما مسئله را کاملا روشن بیان کردیم، ورود ناتو به مناقشات منطقه‌ای آتش افروزی جدیدی را به وجود می‌آورد و مشکل حل نمی‌شود.
لاریجانی افزود: درباره معارضین سوری نیز باید بگویم ما معارضانی را که با کشتار و سلاح نخواهند، اصلاحات در سوریه انجام دهند، کمک‌شان می‌کنیم و البته مذاکراتی هم با آنان داشته‌ایم.
رئیس مجلس خاطرنشان کرد: ما معتقدیم وحدت درونی در سوریه باید ایجاد شود اما با گروه‌هایی که نمی‌خواهند با سلاح، اهدافشان را پیش ببرند.
* از مسائل حاشیه‌ای پرهیز شود/ لزوم ایجاد وحدت فکری برای حل مشکلات اقتصادی
رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم ایجاد وحدت فکری برای حل مشکلات اشتغال و گرانی در کشور، گفت: باید ذهن‌ها به حل مسائل اقتصادی متمرکز و مقداری از موضوعات حاشیه‌ای پرهیز شود.
وی در پاسخ به پرسش خبرنگار روزنامه افکار که پرسید شما همیشه در جهت حفظ مصالح کشور به دولت تذکرات لازم را دادید از جمله گرانی و موضوع عدم اجرای مصوبات مجلس، اما دولت به خواسته  خود ادامه میدهد و امروز واقعا گرانی برای مردم فاجعه آفرین شده است، گفت: اولویت کار باید حل مسائل اقتصادی با محوریت مشکل گرانی و اشتغال در کشور باشد.
وی افزود: بنده از نمایندگان تقدیر می‌کنم که در کمیسیون‌های مختلف دغدغه اصلی‌شان حل مشکلات اقتصادی کشور است و کمتر به حواشی می‌پردازند البته مردم می‌فهمند که مسئله اصلی چیست.
رئیس مجلس ادامه داد: بهترین راه این است که همه مسئولان و علاقمندانی که خواستار بهبود شرایط کشور هستند، یک وحدت فکری داشته باشند تا فضای اشتغال ایجاد شود و مشکل گرانی برطرف شود.
لاریجانی ادامه داد: باید فضای بازتری برای تولید در کشور به وجود بیاید تا مشکل اشتغال برطرف شود و امیدواریم همه ذهن‌ها به این امر متمرکز شود و مقداری از مسائل حاشیه‌ای که هر از گاهی طوفانی در کشور به وجود می‌آید، پرهیز شود.
* بنای حذف کسی در انتخابات ریاست جمهوری وجود ندارد
رئیس مجلس تأکید کرد: همه علاقمندند که جریان‌های مختلف در انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری حضور یابند و بنایی برای حذف کسی نیست اما همه باید چارچوب‌های قانون اساسی را رعایت کنند.
وی در پاسخ به پرسش خبرنگاری که درباره کاندیداتوری لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و همچنین شرایط فعلی انتخابات در کشور سؤال کرد، گفت: همه علاقمندند که جریان‌های مختلف در ریاست جمهوری حضور داشته باشند و بنایی برای حذف کسی وجود ندارد.
لاریجانی افزود: اما همه باید چارچوب‌های قانونی را رعایت کنند و کسی که کاندیدا می‌شود باید بداند برای ریاست بر قوه مجریه انتخاب می‌شود و باید تئوری و برنامه داشته باشد و باید چارچوب‌های قانون اساسی را بپذیرد.
رئیس مجلس با تأکید بر اینکه قانون اساسی ظرفیت‌های بسیار مهمی دارد که می‌تواند برای کشور مفید باشد، گفت: فکر می‌کنم در مسیر کار، حرکت باید به سمتی باشد که نیروهای کارآمد تجمیع شوند و فضای کشور از حاشیه‌ به متن بیاید و نیروهایی که توانمندی دارند، بتوانند حضور یابند و به حل مشکلات کشور کمک کنند.
وی اضافه کرد: بنده برای اینکه کسی کاندیدا شود، با کسی صحبت نکردم  و دیدار خاصی نداشتم اما خیلی از افرادی که مطرح هستند و ممکن است کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شوند، دیدارهایی با بنده داشتند چرا که با آنها دوستی و ارتباط دیرینه‌ای دارم.
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بنده درخواستی نداشتم که کسی بیاید و با او دیدار کنم و دیدارهایم مربوط به بحث‌های انتخاباتی نبوده است.
* حل مسئله سوریه با ارسال سلاح یک اشتباه است
رئیس مجلس با تأکید بر اینکه کسانی که تصور می‌کنند با ارسال سلاح می‌توانند شرایط سوریه را تغییر دهند، این یک اشتباه در صحنه سوریه است، گفت: عزم مسئولان سوریه برای راه حل سیاسی وجود دارد.
وی در ادامه نشست خبری صبح امروز (دوشنبه) در پاسخ به پرسش خبرنگار شبکه چین که درباره مشکلات و مسائل سوریه سؤال کرد، گفت: در سفری که به سوریه داشتم، شرایط را از نزدیک دیدم و مصرتر شدم به این نظر که راه حل مسئله سوریه، راه حل سیاسی است و کسانی که تصور می‌کنند با ارسال سلاح می‌توانند شرایط سوریه را تغییر دهند، یک اشتباه در صحنه سوریه است.
لاریجانی افزود: عزم مسئولین سوریه برای راه حل سیاسی وجود دارد و یک راه حلی که دموکراسی در سوریه قوی‌تر و جلوی کشتار در سوریه گرفته شود، قابل قبول است.
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کسانی که می‌خواهند مسئله سوریه حل شود و در این راستگو هستند و به دنبال اهداف دیگری نیستند، کاملا مکشوف است که باید راه حل سیاسی برای این امر جستجو کند و بیشتر اراده‌ها باید به این سمت باشد.
* به هیچ سوالی درباره مطالب رئیس جمهور پاسخ نمی‌دهم
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بعید می‌دانم سال آینده فضای مناسبی برای اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها فراهم باشد.
وی در پاسخ به پرسش خبرنگار روزنامه دنیای اقتصادکه درباره توقف فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در سال جاری سؤال کرد، گفت: بعید می‌دانم سال آینده فضای مناسبی برای اجرای فاز دوم قانون یارانه‌ها وجود داشته باشد.
لاریجانی افزود: با توجه به اینکه انتخابات ریاست جمهوری در ابتدای سال آینده برگزار می‌شود تا تغییرات کابینه رخ دهد و وزرای معرفی شده رای اعتماد بگیرند، زمان زیادی از دولت به ساماندهی شرایط می‌گذرد اما باید در مجلس سبک و سنگین کرد و دید آیا مناسب است که سال آینده فاز دوم هدفمند سازی یارانه‌ها اجرا شود یا نه.
رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به پرسش خبرنگار دیگری که پرسید رهبر انقلاب بارها رؤسای قوای سه گانه را به وحدت هر چه بیشتر دعوت کردند اما علیرغم این دعوت‌ها اظهاراتی از طرف رؤسای قوای سه گانه مطرح می‌شود مانند مسائل روز گذشته آقای رئیس جمهور، نظر شما چیست؟ توضیح داد: آنچه رهبر انقلاب فرمودند بسیار برای کشور خیرخواهانه بود که مسئولین قوا مطالبی نگویند که بوی تفرقه بدهد.
وی افزود: بنده در ابتدای نشست خبری گفتم که اگر سؤالی راجع به مطالب رئیس جمهور بپرسید، من پاسخ نمی‌دهم، مخصوصا با تاکیدی که رهبر معظم داشتند، همه و شما که اصحاب رسانه هستید، باید کمک کنید تا فضا ملتهب نشود و همه باید در این زمینه تلاش کنند.
* روابط ایران با کشورهای همسایه خوب است
رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهای همسایه نسبتا خوب است، گفت: به نظرم دولت سوریه هم قبول دارد که اگر معارضین به سمت گفت‌وگو و مذاکره بیایند، می‌شود مشکلات را حل کرد.
وی در پاسخ به پرسش خبرنگار شبکه سحر که پرسید خبرنگار این شبکه در جمهوری آذربایجان دستگیر شده است، مجلس چه اقدامی می‌تواند انجام دهد، گفت: ما با کشورهای همسایه جمهوری اسلامی ایران روابط نسبتا خوبی داریم و روابط ایران با همسایگان خوب است
لاریجانی افزود: اگر مشکلی هم پیش آید، باید از طریق روابط دیپلماتیک برطرف شود.
رئیس مجلس در پاسخ به پرسشی درباره مشکلات سوریه نیز گفت: شاید الان برای طرح ایده‌ها در رسانه‌ها درباره سوریه زود باشد و البته مصلحت هم نباشد.
وی افزود: به نظرم دولت سوریه هم قبول دارد که اگر معارضین به سمت گفت‌وگو و مذاکره بیایند، می‌شود مشکلات را حل کرد و البته جمهوری اسلامی ایران هم می‌تواند از طرفین دعوت کند تا برای حل مشکلاتشان گفت‌وگو کند.
علی لاریجانی در خاتمه در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری کار ایران که درباره اعطای سمت توسط احمدی‌نژاد به ملک‌زاده در سازمان میراث فرهنگی، گفت: بهتر است راجع به این مسائل کمتر سؤال کنید چرا که بنایی برای ورود به این موضوعات ندارم.
 

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.