دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 1641  |  
تاریخ انتشار : 5 خرد 1392 - 19:21
زیدابن موسی فرزند امام موسی کاظم (ع) است که بنای مقبره وی ملقب به امامزاده زیدالنار در روستای آفریز در 65 کیلومتری جنوب غربی شهرستان قاین واقع شده است.  

 زیدابن موسی فرزند امام موسی کاظم (ع) است که بنای مقبره وی ملقب به امامزاده زیدالنار در روستای آفریز در 65 کیلومتری جنوب غربی شهرستان قاین واقع شده است.


مصالح و پیمون بنا قدمت آن را به عهد صفوی مربوط می‌کند. ورودی اصلی این مقبره از ضلع شمالی است که دارای مقرنـس‌کاری بسیـار زیبایی ا‌ست.
 

مقبره امامزاده زیدالنارگنبدی باشکوه و مرتفع دارد که دارای دو پوسته‌ای است که دارای تزئینات کاشی‌کاری با لعابی به رنگ فیروزه‌ای و نقش‌های گل و بته به رنگ سفید است که قسمتی از آن فرو ریخته و از بین رفته است. در داخل گنبدخانه، سنگی خاکستری قرار دارد که مردم نسبت به آن بـاورهای ویژه‌ای دارند.


این بقعه مبارکه همواره مورد توجه علماء این دیار بوده به طوریکه تاریخ ارادت ابو محمد حسن بن منصور قاینی مشهور به ابوالمفاخر به این آستانه را مسطور داشته است.


شیخ ابوالمفاخر (547-510)به علت شهرت و آوازه علمی از طرف سلطان بهرام شاه غزنوی به غزنین فراخوانده و به سمت نخست وزیری بر گزیده شد.


وی در شهر غزنینن خانقاه با شکوهی که دارای دارالقضا(دادگستری)دارالشفا(بیمارستان)مدرسه کتابخانه و آشپزخانه بود بنانهاد که به خانقاه زیدیه شهرت یافت زیرا به زیدبن موسی (ع)علاقه زیادی داشته و هرچه داشت از فیض وجود زید که در آفریز قاین مدفون است می دانست.

 

ارادت شیخ ابوالمفاخر به زید النار در کتاب سه رساله در علم رجال نیز مسطور است.
این آرامگاه بر اساس یکی از کتیبه های موجود در زمان شاه عباس صفوی و درسال 1020ه-ق نوسازی شد. بعدها در زمان امیر علم خان حشمت الملک مجددا تعمیر و بازسازی شد.

داخل ضریح یک قندیل اهدایی خاندان خزیمه (در عصر نادر شاه افشار)بوده که کتیبه روی آن این مسئله را با شعری بیان می کند.

 

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.