دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 13495  |  
تاریخ انتشار : 1 شهر 1394 - 23:33
وارسته پور در تشريح اهداف راه اندازي اين مؤسسه گفت: يکي از اهداف، تبديل اين مرکز در قاين به قطب آموزشهاي تخصصي صنعت برق هم براي خراسان بزرگ و استانهاي همجوار و نيز در سطح ملي و حتي بين المللي است که زيرساختهاي آن باتوجه به وجود سه نيروگاه گازي و پست برق در قاين فراهم است.

به گزارش نسیم قائن ، جلسه ای با حضور دکتر هروي، فرماندار، جمعي از مسئولين شهرستان و نيز قرائي و زردي اعضاي شوراي شهر قاين و دکتر وارسته‌پور رئيس مجتمع عالي آموزشي و پژوهشي صنعت آب و برق خراسان و هيئت همراه وي جلسه‌اي پيرامون بررسي مسائل و مشکلات پيرامون مؤسسه آموزش عالي صنعت آب و برق قاين برگزار شد، که در آن مسئولين ضمن بررسي اين موارد، پيرامون آن راهکارهاي مختلف حل اين مسائل را نيز بررسي كردند

 

وارسته‌پوررئیس مجتمع آموزشی پژوهشی صنعت آب وبرق خراسان با اشاره به جلسه با مسئولين شهرستان قاينات و دکتر هروي گفت: جلسه مفيدي براي مرکز آموزشي تخصصي صنعت آب و برق داشتيم و مسائلي، ازجمله پيگيري سند زمين و انتقال عرصه و اعيان نيروگاه به مؤسسه مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

وارسته پور در تشريح اهداف راه‌اندازي اين مؤسسه گفت: يکي از اهداف، تبديل اين مرکز در قاين به قطب آموزش‌هاي تخصصي صنعت برق هم براي خراسان بزرگ و استان‌هاي همجوار و نيز در سطح ملي و حتي بين‌المللي است که زيرساخت‌هاي آن باتوجه به وجود سه نيروگاه گازي و پست برق در قاين فراهم است.

 

 

وي با اشاره به آموزش‌هاي ويژه براي مهندسين صنعت برق افغانستان در ايران که زيرنظارت و پشتيباني کشور ژاپن انجام مي‌گيرد، گفت: در بحث توربين‌هاي گازي و تعمير آن، سال گذشته بخش عملي آموزش ها براي نيروهاي كشور افغانستان در قاين صورت گرفت که نمايندگان ژاپن در بازديد از روند انجام آن ضمن ابراز رضايت، گزارش خوبي از آن دادند که باعث افتخار و برگ برنده‌اي براي قاينات بود.

ضمن آن‌که نمايندگان وزارت نيرو افغانستان هم در بازديد از اين مركز آموزشي از روند انجام کار ابراز رضايت نمودند.

وی افزود: ضمن اين‌که 15 دوره آموزشي براي افغانستان داريم براي برگزاري دوره‌هاي آموزشي براي ترکمنستان و تاجيکستان هم در حال برنامه‌ريزي هستيم و قصد داريم تا دوره‌هاي عملي را در قاين برگزار کنيم، زيرا در هيچ جايي فضاي علمي مناسبي با چنين امکاناتي را در اختيار نداريم.

وارسته‌پور گفت:در کنار اين برنامه آموزش‌هاي منطقه‌اي را نيز در دستور کار قرار داده‌ايم از جمله آموزش‌هاي فتولتائيک (انرژي‌هاي خورشيدي) که براي استان‌هاي خراسان است و مرکز آموزش آن در قاين خواهد بود و مرحله اول آن با حضور 30 تن از تکنيسين‌ها و مديران از ماه آينده شروع خواهد شد. در کنار آن آموزش‌هاي تخصصي کابل خودنگهدار، خط گرم و سرکابل و مفصل‌بندي صنعت توزيع برق نيز فراخوان آن داده شده است که با حضور200 نفر در قاين برگزار خواهد شد.

وي گفت: طول دوره‌هاي آموزشي متفاوت است اما به‌طور کلي متوسط دوره‌ها، يک ماهه خواهد بود.

وارسته‌پور هم‌چنين به برگزاري دروه‌هاي آموزش ضمن خدمت براي کارکنان صنعت آب و برق به‌ويژه در قاين در اين مرکز آموزشي اشاره کرد.

وي افزود: باتوجه به اين‌که در وزارت نيرو امور به سمت خصوصي‌سازي پيش مي‌رود، درصدد هستيم با کمک فني و حرفه‌اي دوره‌هاي آموزشي براي تقويت پيمانکاران بخش خصوصي برگزار کنيم تا آنان ضمن شرکت در اين دوره‌ها و کسب مدرک لازم بتوانند پروژه‌هاي مختلف را اجرا کنند.

 وي افزود: البته براي اين امر زيرساخت‌ها و تجهيزاتي لازم است که مديران صنعت آب و برق استان بايد فراهم کنند و حمايت لازم را از ايجاد سايت‌هاي تخصصي آموزشي داشته باشند.

 

در مورد ايجاد دوره‌هاي بلندمدت آموزشي و رشته‌هاي دانشگاهي نيز وارسته‌پور گفت: آموزش‌هاي بلندمدت کارداني و نيز کارداني به کارشناسي مدنظر هست که البته نظر بر اين است تا پس از حل کليه مسائل و فراهم‌آمدن زيرساخت‌هاي لازم صورت گيرد.

رئیس مجتمع آموزشی پژوهشی صنعت آب وبرق خراسان در پایان اظهارداشت: خوشبختانه با پیگیری های مسئولین شهرستان واز جلسه ای که در 16اسفند ماه سال گذشته پیرامون حل مسئله سند زمین نیروگاه برگزار شد گفت: طلسم 30ساله زمین نیروگاه طی 5/5ماه شکسته شد و95%مشکل زمین که مربوط به اراضی ملی بود حل شدو5%دیگر که شخصی است که امیدواریم هرچه سریعتر حل وفصل شود.

هروی نماینده مردم قاینات وزیرکوه ضمن تشکر از مسئولین که توانسته اند راه 30ساله را درمدت 5/5ماه با همکاری سایر مسئولین استانی وشهرستانی طی کنند واحراز مالکیت زمین این نیروگاه را مشخص کنند گفت: امیدوارم با همکاری مسئولین بتوانیم به هدف اصلی از راه اندازی این مرکز آموزشی که از سال گذشته دورههایی نیز دراین مرکز برگزارشده است برسیم.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.