دفتر مقام معظم رهبری
کد مطلب: 12857  |  
تاریخ انتشار : 13 مرد 1394 - 10:26
زیارتگاه شاسکوه در بلندترین نقطه شهرستان زیرکوه این روزها میعادگاه عاشقان و دلدادگان اهل بیت عصمت و طهارت است.

به گزارش نسیم قائن ، قله شاسکوه با ارتفاع 2 هزار و 843 متر دومین قله مرتفع استان خراسان جنوبی است.

وجود بارگاه منور دو امام‌زاده بر فراز قله‌های شاسکوه و میلاکوه سبب شده تا این منطقه علاوه بر همه جذابیت‌های طبیعی از یک معنویت خاصی برخوردار باشد.

این روزها با گرم شدن هوا و تعطیلی مدارس فرصت مناسبی است تا خانواده‌های زیادی به قصد زیارت قدم در بام شهرستان زیرکوه بگذارند.

حال و هوی این روزهای شاسکوه واقعاً دیدنی است، حضور خانواده‎های متعدد، زن و مرد و پیر و جوان و کوچک وبزرگ بر بلندای 2 هزار و 800 متری شهرستان نشان از عشق و ارادت مردم این منطقه به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) است.

معمولاً در طول سال افرادی که به هر نیت گوسفندی را نذر این زیارتگاه کرده‌اند، با چند خانواده دیگر با حضور در زیارتگاه شاسکوه نذرشان را ادا می‎کنند.

اگر چه حضور در زیارتگاه آن هم در ارتفاع بیش از 2 هزار و 800 متری کاری بسیار سخت و طاقت فرسا خصوصاً برای خانم‌ها و افراد کهنسال است، اما عشق و ارادت به اهل بیت سختی راه را هموار می‌کند و زائران این مکان مقدس گاهاً با پای برهنه این مسیر را صعود می‎کنند.

 

 

دامنه کوه به سمت رسیدن به قله را که طی می‌کنیم به مکانی می‌رسیم به نام مهر‌بخش، جایی که وجه تسمیه آن بسیار زیبا و به جاست، به گفته قدیمی‎ها در این محل که دارای شیب بسیار تند و صعب‎العبور است، بانوانی که به قصد زیارت می‎آمدند حاضر بودند مهریه خود را به همسرشان ببخشند، به شرط آنکه آنها را از این مکان عبور دهند.

مهر بخش با همه سختی‎هایش به پایان می‎رسد و مسیر دیگری چند صد متر جلوتر انتظار زائران را می‎کشد، مسیری که به علت وزش بادهای شدید به تیغ باد شهرت دارد، این مسیر حدودا 500 متری که در معرض وزش بادهای شدید قرار دارد، به خصوص در فصل تابستان مشکلات زیادی را برای زائران ایجاد می‎کند.

تیغ باد را که پشت سر بگذاریم به چشمه‎ای می‎رسیم به نام حوض کوثر. قدیمی‎ها آب این چشمه را شفابخش می‎دانند و از آن به عنوان تبرک استفاده می‎کنند.

زائران و مجاوران شاسکوه معتقدند اگر دست و صورت خود را در آب حوض کوثر بشویید آب خشک می‎شود و این اتفاق بارها و بارها تکرار شده است و شاهدان زیادی آن را با چشم خود دیده‎اند.

صد متر جلوتر از این چشمه کمپ اصلی شاسکوه قرار دارد، مکانی در ارتفاع 2 هزار و 700 متری که به عنوان زائرسرای زائران شاسکوه شناخته می‌شود.

 

 

چند سالی است که به همت اهالی روستاهای اطراف خصوصاً مردم روستای آبیز چند اتاق در این مکان ساخته شده است تا زائران و کوهنوردانی که شب قصد ماندن دارند از این سرپناه استفاده کنند.

زیارتگاه شاسکوه در روزهای تعطیل و خصوصاً ایام تابستان پذیرای خیل عظیم مشتاقان و عاشقان اهل بیت(ع) است و در این میان خانواده‌هایی که آمده‌اند بیشتر گوسفندی را به عنوان نذر و برای قربانی کردن به همراه آورده‌اند، گوسفندها با اشتیاق به سوی قربانگاه می‎آیند و قبل از قربانی شدن در سایه‎سار درخت بید تنومند بر بلندای زیارتگاه لحظه‎ای به خواب می‎روند.

دو زیارتگاه در دو طرف جنوب و شمال کمپ با فاصله حدوداً 500 متری بر بلندای قله قرار دارد. بعد از قربانی کردن گوسفندان در محل کمپ و تدارک ناهار زائران عازم زیارت می‎شوند.

زیارتگاه شاسکوه در بین مردم شهرستان زیرکوه جایگاه ویژه‎ای دارد و گذشتگان این سرزمین خاطرات بسیاری را از معجزات اتفاق افتاده در این زیارتگاه نقل می‎کنند.

مرحوم آیتی در کتاب بهارستان درباره شاسکوه اینگونه می‎نویسد: چهار نفر امام‎زاده مدتی در چهار گنبد افین بسر برده و چون در تعقیب مأموران خلفای بنی‎عباس بودند به کوهی که همان شاسکوه است، متواری شدند و در  جدالی که با مأموران داشتند به شهادت رسیده که شاه سلیمان برادر امام رضا(ع) بر سر قله میلان و سه تن دیگر سر قله آس کوه دفن شده‎‌اند و زائرینی که مشرف شده‎اند بارها مشاهده کرده‎اند که نوری از سمت آس کوه به میلان کوه در حرکت است و همزمان صدای نقاره‌خانه علی بن موسی الرضا(ع) شنیده شده است.

همچنین در کتاب کبریت احمر نیز به این موضوعات اشاره شده است، قدمگاه دوازده امام نیز همین افراد بوده‌اند که از آنجا عبور کرده‎اند دو چشمه آب سر کوه به‌نام کوثر و جمجمه قبل از شهادت این بزرگواران بوده که یکی از پیامبران الهی در آنجا مشغول عبادت بوده و خداوند چشمه کوثر را برای آشامیدن و جمجمه را برای تطهیر و وضو ایجاد کرده و به همین دلیل چنانچه از کوثر کسی وضو بسازد یا هر گونه آلودگی به آن برسد بکلی می‌خشکد و از این آب فقط برای شفای مریض‌ها استفاده می‌شود.

گذشتگان می‌گویند بر سر شاسکوه دیگی چدنی وجود داشت که بر گرداگرد آن این اشعار نوشته شده بود.

این هردو جبل چو مروه و کوه صفاست                یا همچو احد مزار پاک شهداست

معلوم نیست کیست آسوده‌ی آس                      میلان مقر شاه سلیمان رضاست

============

گزارش: علی بیهقی

 

فارس

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.