دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 11200  |  
تاریخ انتشار : 26 اسف 1393 - 18:40
اتفاقات اخیر طرح فولاد قاینات
امید اشتغال منطقه معضل امنیتی خوانده شد!
 اتفاقات اخیر طرح فولاد قاینات
مدیرطرح فولاد قاینات در پاسخ به سوال مهر مشرق می گوید:« آن هایی که می گویند کار خوابیده است و خبرنگاران بیایند به مجتمع فولاد و از نزدیک ببینند نیروهایی که کار می کنند، اسکلت نصب می کنند، شناژ می ریزند و ...»

به گزارش نسیم قائن ،به نقل از  مهر مشرق ،  این روزها با حرف و حدیث های مطرح شده پیرامون فولاد قاینات بار دیگر این پروژه بر سر زبان ها افتاده است. فولادی که آن را امید اشتغال شرق کشور می توان نامید اما اعتراض برخی مردم خضری به بهره برداری از منابع آبی برای فولاد سبب شده تا برخی از مسئولان استان با سنگ اندازی برابر این طرح به مخالفت برخی برچسب امنیتی بزنند و با سنگ اندازی مانع به ثمر رسیدن پروژه بزرگ شرق کشور شوند. فولاد قاینات یکی از هشت طرح فولادی کشور بود که در دور اول سفرهای استانی احمدی نژاد برای استان خراسان جنوبی بر روی کاغذ آمد. این طرح فراز و فرودهای زیادی به سر گذرانده و اکنون از طرح های فعال فولادی کشور است و چراغ آن هنوز سوسو دارد و قرار است از ابتدای سال 94 خبرهای خوشی از آن به گوش رسد. خبرهایی که شاید بحث های مطرح شده این روزها را بی اعتبار کند و امیدی به استان فارغ از صنعت خراسان جنوبی بیاورد. گزارش مهر مشرق از آخرین وضعیت این طرح و مناقشات حول آن پیش روی شماست.

 

در اوایل کار دولت نهم بود که هشت طرح فولادی در سراسر کشور مصوب گردید. این طرح ها با امید توسعه و اشتغال برای مناطق کمتر توسعه یافته طرح ریزی و اجرا شدند. طرح های فولاد در سپيد دشت، ني ريز، شادگان، ميانه، سبزوار،بافت، بافق و همچنين قاينات در حال اجرمی باشد. طرحی که از لحظات ابتدایی مطرح شدن آن، امید توسعه و اشتغال استان لقب گرفت. اما اکنون و با گذشت هشت سال از اجرای این طرح ها نمی توان زمانی قطعی برای بهره برداری از آن متصور بود. امری که به اما و اگر کشیده است. تمام طرح ها در کشور تعطیل یا نیمه تعطیل اند و طرح فولاد قاینات به گفته مسئولان مربوطه در صدر طرح های همتای خود در کشور قرار دارد و امید به بهره برداری آن بیش از هر زمانی متصور است. خصوصا از ابتدای سال 94 که با به میدان آمدن بخش خصوصی، امید در دل مردم استان بار دیگر زنده خواهد شد.

 کار درجریان است

مدیرطرح فولاد قاینات در پاسخ به سوال مهر مشرق می گوید:« آن هایی که می گویند کار خوابیده است و خبرنگاران بیایند به مجتمع فولاد و از نزدیک ببینند نیروهایی که کار می کنند، اسکلت نصب می کنند، شناژ می ریزند و ...» فلاحتی با اشاره به توان مالی و شرایط کنونی دولت که در وضعیت مناسبی قرار ندارد، می افزاید:« با تلاش های انجام گرفته و جدیت وحمایت های نماینده شهرستان و ملاقات با وزیر اجازه ندادیم پروژه تعطیل شود.» وی ورود بخش خصوصی با هدف اجرایی در پروژه را از آغاز سال 94 نقطه عطفی می داند و عنوان می کند:« رسما حضور بخش خصوصی را در سال 94 رسانه ای خواهیم کرد که با این ورود و توان مالی این بخش خواهیم توانست زمان پایان پروژه را عملیاتی کنیم و توقع  به جای مردم شهرستان و استان را پاسخ دهیم.»

 راه اندازی بخش آهن اسفنجی تا چند ماه دیگر

فرماندار قاینات هم در نهمین جلسه کارگروه اشتغال شهرستان با اشاره به مشارکت بخش خصوصی و تزریق 110 میلیارد به پروژه گفت:« به زودی مطالبات عقب مانده کارگران پرداخت خواهد شد و سال آینده در بحث اشتغال، سالی نوید بخش خواهد بود.» کهن ترابی ادامه داد:« ان شاالله در ماه های آغازین سال نو شاهد راه اندازی بخش آهن اسفنجی کارخانه فولاد خواهیم بود.»

 اعتراضی به برداشت آب

بحث استفاده فولاد قاینات از منابع آبی خضری و نگرانی های مردم این شهر به تجمع آنان مقابل بخشداری خضری منجر شد. فلاحتی در پاسخ به اتفاقات اخیر رخ داده می گوید:« عامدا سکوت کردم و در این مدت واکنش های کارشناسی شده ای از طرف دکتر حقیقی ریاست سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی، دکتر هروی نماینده قاینات و زیرکوه و موسی قربانی نماینده سابق قاینات صورت گرفت. علاوه برآن مستندات و ملاحظات عینی وجود دارد که از خبرنگاران دعوت می کنم تا بین شانتاژ ها و بی تفاوتی ها تفاوت قائل شویم.»

وی با اشاره به بحث های مطرح شده پیرامون آب می افزاید:«در مورد این که گفته می شود صنعت فولاد، صنعت آب بری هست، اولا ما هنوز تولید فولادی نداریم که بخواهیم آب مصرف کنیم. درحال حاضر از دو حلقه چاه آن هم بسیار کمتر از میزان مجوزهای داده شده و صرفا جهت عملیات ساخت و فضای سبز استفاده می کنیم. همچنین مباحث طرح شده از جمله افت و خشکسالی و ... چگونه می تواند مربوط به فولادی باشد که جرمی ندارد. گرچه به گفته  دکتر حقیقی برداشت صورت گرفته در چارچوب مجوزها بوده و اسناد آن در آب منطقه استان و شهرستان موجود است. سوما در زمان تولید فولاد این صنعت آب بری که می گویند، همه ی آب بری آن به چه میزان خواهد بود؟ این طرح دوازده هزار شغل ایجاد می کند. آیا کل چاه های منطقه ی خضری و نیمبلوک چه میزان اشتغال ایجاد کرده است؟ ما با 6 حلقه چاه 12000 شغل، کل چاه های منطقه که از 70 تا 120 حلقه است چه قدر اشتغال ایجاد کرده است؟ ضمن این که صنایع هم حق برداشت از منابع آب زیرزمینی را درچارچوب قوانین دارند. در ضمن باید برای به دست آوردن امکانات، رفاه و شغل یکسری هزینه هایی هم کرد.»

 جانمایی فولاد، کارشناسی شده است

نماینده سابق قاینات هم با واکنش نسبت به مسائل پیش آمده پیرامون فولاد قاینات، آن را از درخشان ترین خدمات خود به استان لقب می دهد و می گوید:« جانمایی فولاد در دشت پرآب نیمبلوک، منطقی و کارشناسی شده است و تنها نقطه ای در استان که این قابلیت را برخوردار است دشت فوق است. تا جایی که من اطلاع دارم فولاد به 130 لیتر آب در ثانیه نیاز دارد که بخش مهمی ازآن هم از محل فاضلاب قاین قابل تامین شدن است.» موسی قربانی نیز با توجه دادن به سهم کشاورزی، صنعت و خدمات به آب، با تایید صحبت های حقیقی می افزاید:« نگرانی های مردم به جاست اما لازم است مردم خضری و سایر شهرها و روستاهای منطقه مراقب تحریک سیاسیون و سوء استفاده آنان باشند.»

 فولاد قاینات معظلی امنیتی؟!

اظهارات معاون سیاسی امنیتی استاندار در این بین هم جالب توجه بود. جایی که وی به جای رسیدگی به اعتراض صورت گرفته و دیدار با معترضین و رفع نگرانی آنان، خود بر پیچیده شدن موضوع می افزاید.  سيدمحمد حسيني در معارفه سرپرست فرمانداری طبس اظهار داشت:« در يکي از نقاط استان، با کلي دبدبه و کبکبه، مقدمات راه‌اندازي يک کارخانه فولاد انجام شد، اما اين موضوع امروز به يک معضل سياسي و امنيتي براي استان تبديل شده که علت آن هم، مطابق نبودن و نداشتن تناسب اين طرح با شرايط و وضعيت موجود است.»

 آب و راه معضلی قابل حل

دکترهروی در پاسخ به خبرنگار مهر مشرق درمورد این اظهار نظر حسینی می گوید:« این طرح با وجود هر نقیصه ای، اعتبار وسیعی برای آن گنجانده شده است. مهمترین مسئله که اذهان عمومی را مشوش کرده آب است. اما باید توجه داشت در کل استان کمتر ازنیم درصد آب صرف صنایع می شود. 6 حلقه چاه در بحث فولاد درنظر گرفته شده است که 4‌تای آن هنوز پلمپ است. ظرفیت آغازین کارخانه 60 لیتر در ثانیه خواهد بود که البته روی کاغذ است و در مقام عمل شاید به 20‌تا 30‌ لیتر کاهش یابد که مشروط به استفاده از ظرفیت 800تنی کارخانه خواهد بود.» نماینده قاینات و زیرکوه با عنوان این که راه اندازی فاز احیاء فولاد که در تابستان 94خواهد بود، یک سوم این کارخانه است و آب مصرفی کمی خواهد داشت، ادامه می دهد:« اصل قضیه که منطقه بی‌آب است و فولاد به آب نیاز دارد درست است اما این نسبت به حجم و ظرفیت اسمی، نمی تواند مشکل ساز باشد. از طرفی هم هدایت آب های تصفیه خانه های شهرهای قاین و خضری به سمت فولاد که با هزینه ی برآوردی 30 میلیاردی تخمین زده شده و مکانیزم بازیافت آب در خود کارخانه این مشکل را کاهش خواهد داد.»

وی در پاسخ سوال مجدد خبرنگار مهر مشرق بر خلاف نماینده سابق قاینات، طرح  فولاد را کارشناسی نشده عنوان می کند: « با راه‌اندازي فولاد، این کار، کارشناسی دقیق نشده است. معضل در بحث راه و آب بوده است که قابل حل شدن است همان گونه که بعد از دو سال قضیه ی راه کارخانه حل شد.»

 

حال جای پرسش است که چرا در مسیر فرصتی که بعد از سال ها برای توسعه و اشتغال استان محروم خراسان جنوبی فراهم آمده است، سنگ اندازی می شود؟ موانع را از پیش پای جوانان تحصیلکرده و بیکار استان باید سریع تر برداشت یا خود مانعی بر سر راه آن بود؟می شود به دور از مسائل سیاسی و امنیتی کردن موضوع، به تدبیر برای فرصت اشتغال جوانان این خطه اندیشید. امید آن می رود که استاندار دولت تدبیر و امید با تدبیری شایسته زمینه بهره برداری هر چه سریعتر پروژه را فراهم آورد.

 

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.