دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 1111  |  
تاریخ انتشار : 8 ارد 1392 - 19:21
به نوشته‌ نیویورک تایمز وزیر دفاع آمریکا هفته‌ آینده در دیدار از اسرائیل، عربستان و امارات یک معامله کلان تسلیحاتی با این کشورها را نهایی می‌کند.

به گزارش نسیم قاین به نقل ازبصیرت،سایت دویچه وله(DW) نوشت: «دیدار از اسرائیل، عربستان سعودی و امارات متحده عربی، از برنامه‌های سفر چاک هیگل، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا به منطقه خاورمیانه در هفته‌ پایانی ماه آوریل خواهد بود. بنا به گزارش‌ها بررسی وضعیت جنگ داخلی سوریه و رایزنی در مورد فعالیت‌های مناقشه‌برانگیز هسته‌ای جمهوری اسلامی از دیگر برنامه‌های چاک هیگل در دیدار با متحدان منطقه‌ای آمریکا است.»
 

به نوشته‌ نشریه‌ آمریکایی نیویورک تایمز، نهایی کردن قراردادهای فروش جنگ‌افزار به کشورهای یادشده از دیگر هدف‌های سفر چاک هیگل به شمار می‌رود. زمینه‌ انجام این معامله تسلیحاتی که ارزش کل آن بالغ بر ده میلیارد دلار خواهد بود، از یک سال پیش فراهم شده است.
 
اشپیگل آنلاین جمعه (۳۰ فروردین / ۱۹ آوریل) به نقل از نیویورک تایمز نوشت، متحدان آمریکا در خاورمیانه به پیشرفته‌ترین دستاوردهای صنایع تسلیحاتی آمریکا مجهز می‌شوند تا "ایران را مهار کنند."
 
نشریه آمریکایی گزارش خود را با استناد به گفته‌های یک منبع آگاه در وزارت دفاع تنظیم کرده که نام او، به دلیل در جریان بودن این معامله کلان، محفوظ نگه داشته شده است. او "تقویت توان رزمی اسرائیل و متحدان آمریکا در خلیج فارس" را از انگیزه‌های اصلی این معامله توصیف می‌کند.
 
برخی از جنگ‌افزارهایی که در این گزارش به آنها اشاره شده تجهیزاتی هستند که به گفته‌ کارشناسان می‌توانند در حمله احتمالی اسرائیل به تاسیسات اتمی ایران نقشی تعیین‌کننده بازی کنند. یکی از این تجهیزات، سامانه‌ موشکی قدرتمندی برای حمله به تاسیسات دفاع ضدهوایی دشمن است. این موشک‌ها که به وسیله جنگنده‌ها پرتاب می‌شوند، می‌توانند امواج رادار نیروهای دشمن را ردگیری کنند.
 
اسرائیل همچنین، به عنوان نخستین ارتش خارجی، چند فروند "وی ۲۲ اوسپری" دریافت می‌کند که یک پرنده‌ غول‌پیکر ترابری با قابلیت‌های ویژه است. این پرنده دو پره‌ قابل چرخش دارد که امکان می‌دهد مانند هلی‌کویتر از زمین بلند شود و مانند هواپیما و با سرعت بالا پرواز کند. یکی دیگر از تجهیزاتی که به نوشته‌ نیویورک تایمز به اسرائیل فروخته می‌شود هواپیماهای سوخت‌رسانی "بوئینگ کی سی ۱۳۵" است که به جنگنده‌های این کشور امکان می‌دهد با سوختگیری در فضا در ماموریت مسافت‌های دور از موقعیت بهتری برخوردار باشند.
 
بر اساس این گزارش در این معامله‌ کلان ۲۶ جنگنده‌ اف۱۶ F-16 نیز در اختیار امارات متحده عربی قرار خواهد گرفت که ارزش مجموع آنها ۵ میلیارد دلار برآورد می‌شود. جنگنده‌های اف ۱۶ به موشک‌های کمتر شناخته‌ شده‌ بسیار دقیقی مجهزند که می‌توانند بدون به خطر افتادن جان خلبان هدف‌هایی را در فاصله‌ بسیار دور نابود کنند.
 
این موشک‌ها قابل استفاده در ۸۴ جنگنده‌ اف ۱۵ که عربستان در سال ۲۰۱۰ به آمریکا سفارش داده نیز هستند. ارزش این معامله در آن زمان ۲۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار گزارش شد. اکنون قرار است عربستان تعداد نامشخصی از موشک‌های پیشرفته‌ جدید را برای نصب بر روی این جنگنده‌ها دریافت کند.
 
نیویورک تایمز گزارش داده که نفوذ آمریکا بر نیروهای مسلح متحدان منطقه‌ای به صادرات تجهیزات محدود نخواهد شد. بر این اساس به اسرائیل اطمینان داده می‌شود که جنگ‌افزارهای آمریکایی در عربستان و امارات تحت نظارت نیروهای ایالات متحده قرار خواهند داشت و به کارگیری موشک‌های یاد شده تنها پس از مشورت با واشنگتن ممکن خواهد بود. به نوشته‌ اشپیگل، همین نکات نشان می‌دهد که برای انجام این معامله تسلیحاتی چه موانع دیپلماتیکی باید از سر راه برداشته می‌شد. رابطه‌ اسرائیل و عربستان را با قید احتیاط می‌توان "رابطه‌ای دشوار" توصیف کرد. 
 
برچسب‌ها: 

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.