دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 1087  |  
تاریخ انتشار : 6 ارد 1392 - 10:55
امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه هیچ مقامی نمی‌تواند از خط قرمز قانون عبور کند، افزود: نظارت شورای نگهبان که در قانون اساسی آمده است یک میثاق ملی است.

 به گزارش نسیم قاین به نقل ازخانه ملت،حجت‌الاسلام والمسلمین کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران امروز (‌جمعه ۶ اردیبهشت ماه) در خطبه‌های اول نماز جمعه این هفته تهران با بیان اینکه نماز تمرین حضور در محضر خدا است، گفت: وقتی انسان به نماز می‌ایستد، در مقابل خدا قرار می‌گیرد و باید خود را برای گفت وگو با خدا آماده کند.

وی با بیان اینکه ملاقات با خدا باید در بهترین مکان که خدا آنجا را دوست دارد برگزار شود، افزود: مساجد خانه‌های خدا هستند و خدا دوست دارد که بنده‌اش در مسجد با او ملاقات کند، لذا بهتر است نماز را در مسجد برگزار کنیم تا مکان خوبی برای ملاقات با خدا انتخاب کرده باشیم.
صدیقی با بیان اینکه کسانی که به ملاقات به خدا می‌روند باید حق‌الناس را رعایت کنند، تصریح کرد: کسانی که آلوده به مال حرام می‌شوند نمی‌توانند با محبوب خود ملاقات کنند چرا که خدا انسان پاک را دوست دارد.
امام جمعه موقت تهران با تاکید بر نقش تربیتی مسجد تاکید کرد: مسجد باید کسانی را تربیت کند که شجاعت مقابل با ظلم را داشته باشد و در حقیقت کسانی باید در مسجد تربیت شوند که روح  حماسی داشته باشد.
وی یادآور شد: بسیجیان ما در مساجد نشان دادند که در مقابل شرق و غرب می‌ایستند و با نماز خود روح خود را برای ملاقات با خدا آماده می‌کنند.
صدیقی با انتقاد از برخی عرفان‌های انحرافی نوظهور توضیح داد: برخی عارف‌نماهای دغل باز شیاد که ذکری به زبان می‌اورند و نسخه‌های تقلبی به مردم ارائه می‌کنند عرفانی نیستند و باید این افراد را شناخت.
امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه مومنان برای ملاقات با خدا خود را آماده و معطر کنند گفت: منظورم از معطر کردن برخی عطرها که ایجاد حساسیت می‌کند نیست، بلکه عطر و ملایم است.
وی با بیان اینکه لباس تقوا و اولاد دو زینت انسان است که می‌تواند هنگام ملاقات انسان با خدا همراه مومنان باشد تاکید کرد: لباس تقوا صداقت و لباس حق شناسی است، انسان بهتر است هنگام حضور در مسجد لباس تقوا داشته باشد.
امام جمعه موقت تهران افزود: بهتر است هنگام حضور در مسجد اولادتان را با خودتان ببرید و بچه‌های خود را مسجدی بار بیاورید، چرا که قرآن از اولاد انسان به عنوان زینت انسان یاد کرده است.
صدیقی با بیان اینکه مومنان باید فرزندانشان را در مسجد سهیم کنند، تصریح کرد: باید مسجد کانون تربیت عشق و امانت باشد.
امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه دشمن به دنبال مقابله با مسجد و مسجدی‌ها است، تاکید کرد: مسجد و پایگاه‌ها باید راه محل مقابله با انحرافات و ترویج فرهنگ جهاد، شهادت و تعهدات اجتماعی باشد.
وی با بیان اینکه مسجد انسان‌های زنده را می‌سازد و زندگی معنوی به جامعه اسلامی می‌بخشد گفت: مسجد باید محل عرصه‌های سیاسی باشد و جوانان و مومنان در مسجد درباره مسائل اجتماعی گفت وگو کنند.
صدیقی با اشاره به تخریب مسجد ضرار توسط پیامبر مکرم اسلام گفت: مسجدی که محل ترویج فرهنگ انقلاب و ارزش‌های اسلامی نباشد، مسجد ضرار است نباید این طور شود که عده‌ای در مقابل مسجد،  بروند محل دیگری را برای مقابله با مسجدها تدارک ببیند.
امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه برخی مساجد باید شبانه روز باز باشد افزود: مسجد باید محل پاسخ به سوالات شرعی باشد تا مومنان به آنجا رجوع کنند.
صدیقی در خطبه دوم نماز جمعه عبادی ـ سیاسی امروز تهران با اشاره به سه خط قرمز مهم در انتخابات ریاست جمهوری پیشرو گفت: خط قرمز اول قانون است که باید تمام نامزدهای انتخاباتی هم در تبلیغات انتخاباتی و هم هواداران آنها و هم در مقدمات انتخابات و بررسی صلاحیت‌ها هیچ کس فوق قانون نیست.
وی افزود: مقامی نمی‌تواند از خط قرمز قانون عبور کند. این نظارت شورای نگهبان که در قانون اساسی آمده است یک میثاق ملی است. مردم شهید داده و شهدایی که در آن زمان بوده‌اند و شهید شده‌اند این میثاق را قبول کرده‌اند، اگر کسی بخواهد در مساله صلاحیت های شورای نگهبان بگوید که شورای نگهبان حق نظارت ندارد با حق مردم شهدا و شرع اسلام مقابله کرده است.
خطیب امروز نماز جمعه تهران با اشاره به خط قرمز دوم انتخابات پیش رو گفت: خط قرمز دوم انسجام و وحدت است، در طول ۳۴ سال گذشته بیشترین انتخابات در کشور ما انجام شده است که همه انتخابات حقیقی و قانونی بوده است، تمام کاندیداها با آزادی توانستند تبلیغات خود را داشته باشند و هیچ فتنه‌ای نبوده است.
حجت‌الاسلام صدیقی ادامه داد: فتنه ۸۸ یک بدعت بود، هر گروه دیگری چه بعد از انتخابات و چه قبل از انتخابات اگر بنای ایجاد اختلاف در درون کشور داشته باشند خائن دین خائن به ملت و خائن به خون شهدا و خائن به رشد و تعالی و عزت این ملت است.
وی در تشریح خط قرمز سوم انتخابات پیشرو تصریح کرد: خط قرمز سوم حفظ حریم اخلاق و ولایت که روح قداست ما محسوب می‌شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین صدیقی در ادامه سخنان خود با اشاره به فرا رسیدن هفته کارگر گفت: کارگران ما بسیار متدین و مسلمان هستند و نه منافقین و نه کمونیست‌ها نتوانستند آنها را برای منافع خود به عنوان یک پل قرار دهند.
وی افزود: امروز نیز کارگران ما انصافا همانگونه‌اند. حقوق کم دریافت می‌کنند، حلال خورند و در خط ولایت قرار دارند، ظلم به حقوق آنها فراوان می‌شود.
خطیب امروز نماز جمعه تهران با اشاره به ضرورت توجه به وضعیت معیشتی کارمندان گفت:با وجود تحریم‌ها  می‌توان بدون این بی‌توجهی‌ها ارزش پول ملی را بالا برد، تولید را رونق داد، مشکل بیکاری جوانان را حل کرد اما این کار اهتمام می‌خواهد، مشورت با بزرگان را می‌خواهد و از قوای ثلاثه کشور انتظار می رود که بدون ایجاد نگرانی در بین مردم به کار خود بپردازند.
حجت‌الاسلام والمسلمین صدیقی در ادامه با اشاره به حضور حماسه مردم در نهم دی ماه و ۲۲ بهمن سال گذشته برای مقابله با کسانی که به دنبال ایجاد اختلاف و فتنه در کشور بودند، توضیح داد: رهبری عزیز ما فرمودند که یک رای بیشتر ندارد، دیگر چرا کسانی خود بالاتر از ایشان ادعای ولایت و تعیین تکلیف می‌کنند.
وی در ادامه بار دیگر بر ضرورت توجه بیشتر به وضعیت معیشتی مردم تاکید کرد.
خطیب نماز جمعه امروز تهران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری اجلاس جهانی علمای اسلام گفت: امروز عوامل و ماموران اسرائیل و سیا با به کار گرفتن امکانات مسلمانان عده‌ای از آنان را خام کرده و به برخی از وعاظ امکانات داده‌اند تا با غلت زدن در پول عربستان و قطر کیف کنند و برای مقابله با مسلمانان از آنها استفاده کنند.
حجت‌الاسلام والمسلمین صدیقی ادامه داد: امیدوارم با برگزاری این اجلاس بتوان سدی در مقابل اختلافات مذهبی ایجاد کرد.
وی با اشاره به گسترش موج بیداری اسلامی آن را موقعیتی مناسب برای از بین بردن این اختلافات عنوان کرد.
خطیب نماز جمعه تهران همچنین با اشاره به فرا رسیدن شهادت شهید مطهری گفت: این شهید بزرگوار عالمی خودساخته بود که هم عامل بود و هم حماسه‌ساز بود و هم ایمان‌پرور محسوب می‌شد. مرحوم مطهری یک الگوی مناسب برای تمام عالمان ما هستند که حضرت امام نیز ایشان را ثمره عمر خود معرفی کرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین صدیقی با اشاره به اینکه روز شهادت این بزرگوار به نام روز معلم نامگذاری شده است، افزود: معلمی جانشین شغل انبیا است. معلمی آدم‌سازی است. این معلم است که عزت و ذلت را رقم می‌زند.
وی ادامه داد: انتظار ما از معلمان پرورش دهنده انسان‌های مومن و متخصصین متعهدی که کشور فروش و فرهنگ فروش نباشند و در برابر قدرت‌های مادی بایستند، معلمی شغل بسیار حساسی است و امیدوارم این عزیزان در کار خود همواره موفق باشند.
خطیب امروز نماز جمعه تهران با اشاره به فرا رسیدن سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) گفت: این روز بزرگ به نام روز زن و روز مادر نامگذاری شده است، بانوان ما همه عزت و عظمت خود را از کوثر فاطمه دریافت می‌کنند، کوثر خیر کثیر است و توسعه علوم و معارف ما همگی به برکت حضرت فاطمه زهرا (س) است.
حجت‌الاسلام والمسلمین صدیقی با اشاره به اینکه بین عترت و قرآن هیچ گاه فاصله‌ای وجود نداشته است، یادآور شد: اگر عترت از قرآن جدا شود اسلام آمریکایی تمام اسلام را نابود می‌کند، عترت است که معارف و فقه را به وجود آورده است و اگر حضرت فاطمه زهرا (س) وجود نداشت امروز ما حضرت مهدی‌(عج) را نداشتیم.
وی با اشاره به اینکه زن و مرد در امکان و ارتقا و همچنین تقرب به خدا و تکامل علمی، اخلاقی، معرفتی و سیاسی هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند گفت: انسان همواره به دنبال عمل طیبه است. زندگی که در آن تزلزل و دغدغه نداشته باشد و چراغ ایمان در زندگی وی افروخته باشد.
حجت‌الاسلام والمسلمین صدیقی در ادامه تصریح کرد: داشتن حیات طیبه هم برای مرد و هم برای زن فرمول دارد و فرمول آن عمل صالح است، البته عمل صالح باید بر اساس نیت الهی باشد، ممکن است کسی کارهای خوبی کرده باشد اما در پشت سر آن نقشه‌ای داشته باشد، ممکن است عمل صالح و کمکی را انجام داده باشد اما این عمل صالح از دزدی و راه نادرست باشد.
وی با اشاره به اینکه غرب هم به مردان و هم به زنان ستم‌های فراوانی کرده است، گفت: غرب با خاموش کردن چراغ ایمان ظلم‌های فراوانی را در حق بشریت مرتکب شده و زن‌ها را وسیله‌ای برای ارضای تمایلات قرار داده است.
همچنین خطیب امروز نماز جمعه تهران به بیان برخی از فضایل حضرت فاطمه زهرا (س) پرداخت
 

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.